Най-малко 103 загинаха при въздушните удари в Газа тази сутрин

Израелската офанзива засилва хуманитарната криза, болница "Насър" прекрати дейност

Снимка © БТА

Израелските въздушни удари в ивицата Газа, проведени снощи и тази сутрин, са довели до смъртта на най-малко 103 души, съобщиха местни болници и медици. В същото време основната болница в северната част на анклава е била принудена да прекрати дейност в условията на усилващата се военна офанзива на Израел, предаде Асошиейтед Прес.

Жертви и разрушения в Газа

Според служителите на болницата „Насър“ в град Хан Юнис и околностите му при въздушните удари са загинали повече от 48 души. Сред жертвите има 18 деца и 13 жени. Някои от ударите са целели домове и палатки, където са били настанени разселени хора. Говорителят на болницата подчерта сериозността на задълбочаващата се хуманитарна криза.

В северната част на ивицата Газа, по-специално в бежанския лагер „Джабалия“, при удар по жилищна сграда са загинали девет души от едно семейство, съобщи службата за спешна помощ на министерството на здравеопазването на Газа. При друг удар в същия лагер са убити 10 души, сред които седем деца и една жена, уточни гражданската защита, управлявана от „Хамас“.

До момента Израелските въоръжени сили не са коментирали конкретните въздушни удари, извършени през последните дни. Те обвиняват военната групировка „Хамас“ за цивилните жертви, посочвайки, че бойците на организацията често операцират от населени цивилни райони.

Нова офанзива и стратегия на Израел

Кръвопролитията се случват в момент, когато Израел интензифицира кампанията си с нова военна операция с кодово име „Колесниците на Гедеон“. Израелската страна оповести намерение да завземе контрол върху територии в ивицата Газа, като планира да изсели стотици хиляди палестинци към южната част на анклава. Освен това ще упражни по-голям контрол върху разпределението на хуманитарната помощ.

Тази военна стратегия има за цел да засили натиска върху „Хамас“, с цел да принуди организацията да приеме временно прекратяване на огъня при съгласие с условията на Израел, които включват освобождаване на израелските заложници, държани в Газа. Въпреки това Израел не изключва възможността войната да продължи и след това.

От страна на „Хамас“ настояват евентуалното споразумение за прекратяване на огъня да включва пълно изтегляне на израелските войски от ивицата Газа и план за края на конфликта.

Напрежение и хуманитарни предизвикателства

Спирането на дейността на основната болница в северната част на Газа подсказва за изключително трудните условия в региона за местните здравни служби и цивилните жители. Хуманитарната криза се задълбочава с растящия брой жертви и разрушенията, причинени от всяка следваща военна стъпка.

Във военния и политически контекст на конфликта продължава надпреварата за контрол и влияние, като двете страни се придържат към своите условия за спиране на огъня, което засилва напрежението в региона и усложнява перспективите за мир.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини