Над 350 мигранти пресекоха Ламанша въпреки новото споразумение между Стармър и Макрон
Споразумението позволява връщане на мигранти във Франция и очаква одобрение от ЕС за пилотна програма „човек за човек“

Над 350 мигранти са пресекли Ламанша вчера, въпреки скорошното споразумение между британския премиер Киър Стармър и френския президент Еманюел Макрон, насочено към ограничаване на опасните пътувания, предаде ДПА.
Пресичанията на фона на новото споразумение
Според данни на британското вътрешно министерство около 353 души са преминали Ламанша с малки лодки в сряда, което представлява намаление в сравнение с 573-ма души в четвъртък. Тогава за първи път от седмица бяха регистрирани пътувания през протока. В петък са отчетени допълнителни пресичания, но пълната статистика все още не е публикувана.
По време на тези дни британската брегова охрана, заедно с кораби на Кралското национално общество за водно спасяване (КНОВС), са реагирали на множество сигнали за малки лодки, опитващи да преминат канала. В официално изявление от бреговата охрана се посочва: „Бреговата охрана на Негово величество координира реакцията при множество случаи с малки лодки в Ламанша на 10 и 11 юли. Кораби на Граничните сили на Обединеното кралство и КНОВС са били изпратени в отговор на тези сигнали.“
Същност и очаквания към новото споразумение
Споразумението, подписано между Стармър и Макрон в четвъртък, позволява на Великобритания да връща мигранти обратно във Франция. В замяна Обединеното кралство ще приема търсещи убежище лица, които имат връзки с Великобритания.
Пилотната програма, наречена „човек за човек“, има за цел да стартира в рамките на няколко седмици, но все още трябва да премине през окончателна правна проверка на ниво Европейски съюз. От „Даунинг Стрийт“ заявиха, че министрите очакват ЕС да одобри разпоредбите, въпреки опасенията на някои европейски правителства, че мигранти, насочващи се към Великобритания, биха могли да бъдат върнати в други държави от ЕС.
Френски служители уточниха, че първоначално програмата може да обхваща около 50 души седмично, докато по данни от началото на 2024 г. средно около 782 души седмично преминават протока. От януари до момента над 21 000 души вече са предприели опасното пътуване, което поставя 2025 г. на път да стане рекордна по брой пресичания на Ламанша.
Новите мерки в контекста на миграционните потоци
Споразуменията между Великобритания и Франция идват на фона на нарастващите миграционни потоци и засилените усилия за ограничаване на рисковете при прекосяването на Ламанша с малки лодки. Въпреки намалението на броя на преминалите в последните дни, ситуацията остава напрегната и изисква допълнителни действия за контрол и защита на живота на мигрантите.
Предстоящото въвеждане на схемата „човек за човек“ се възприема като важна стъпка за системно управление на миграцията между двете страни и за намаляване на незаконните пресичания, съчетавайки хуманитарни и правни мерки.