Над 30 000 мигранти преминаха Ламанша след встъпването на Киър Стармър в длъжност
Увеличение на миграцията с 25% в сравнение с миналата година и нови действия срещу трафика на хора

Над 30 000 мигранти са прекосили Ламанша с лодки с малка вместимост от встъпването на британския министър-председател Киър Стармър в длъжност, съобщават ДПА и Пи Ей Мидия, позовавайки се на правителствени данни към петък. В петък 154 души преминаха протока с четири малки лодки, а общият брой на мигрантите за годината достигна 6796 души.
Тази цифра представлява увеличение с 25% в сравнение със същия период на миналата година и с 70% повече от 2023 г., а също така е с 49% по-висока от данните за 2022 г. Според информацията на Министерството на вътрешните работи на Великобритания, общият брой на мигрантите, преминали Ламанша от встъпването на Стармър в длъжност, е 30 038 души.
Увеличение на миграцията
Пристигналите в петък имигранти са първите, които акостират в Обединеното кралство от 27 март насам, когато 236 души преминаха през Ламанша. Това нарастващо число на мигранти е регистрирано в контекста на посещението на британския министър на външните работи Дейвид Лами на Западните Балкани, където той обсъжда "споразумение за сътрудничество".
Споразумението е насочено към ускоряване на обмена на разузнавателна информация, свързана с нелегалната миграция и трафика на хора. Британското външно министерство съобщава, че през миналата година почти 22 000 незаконни преминавания на границата с континентална Европа са били регистрирани.
Действия срещу трафика на хора
В изказване преди пътуването си, Лами подчерта, че "престъпниците рискуват животи в името на печалбата и стават все по-жестоки". Той добави, че Западните Балкани са от решаващо значение за колективната сигурност на Обединеното кралство и Европа.
По-рано тази седмица, Стармър, лидер на лейбъристите, обвини Консервативната партия в неуспех да предотврати трафика на хора. Той заяви, че неговото правителство е наследило "пълна липса на съгласуване" между различните служби, отговорни за граничната сигурност.
В отговор на проблемите с миграцията, Обединеното кралство, САЩ, Албания, Швеция, Тунис и Виетнам подписаха отделно споразумение за колективни действия срещу престъпни групи, които популяризират незаконната миграция онлайн. Британското Министерство на вътрешните работи уточни, че споразумението предвижда сътрудничество с компании, притежаващи социални мрежи, за да се ограничат рекламите, свързани с незаконната миграция.