Началникът на пакистанската армия Саид Асим Мунир е повишен във фелдмаршал
Повишението идва след военни конфликти с Индия и признание за ръководството на Мунир през 2024 г.

Началникът на Генералния щаб на пакистанската армия, Саид Асим Мунир, бе повишен тази седмица в чин фелдмаршал, признание за неговото военно ръководство и стратегия за противодействие на удари от индийската страна. Това е второто в историята на Пакистан звание фелдмаршал и отличава Мунир за ролята му в напрегнатите конфликти с Индия, свързани с споровете около Кашмир.
Повишение в знак на признание и контекст на конфликта
Пакистанското правителство съобщи във вторник, че кабинетът е одобрил предложението на премиера Шехбаз Шариф за повишението на Мунир в чин фелдмаршал.
В съобщението се посочва, че отличието е заради „блестящото военно ръководство, смелостта и храбростта му, гарантирането на суверенитета и териториалната цялост на Пакистан и смелата защита от врага“.
Повишението идва на фона на засилено напрежение между Делхи и Исламабад след смъртоносен атентат на 22 април, при който екстремисти нападнаха индийската част на Кашмир, убивайки 25 туристи и един непалски гражданин.
Индия обвини Пакистан в укриване на отговорните за атаката терористични групировки, но Исламабад отрече да има връзка с атаката.
На 7 май индийските военновъздушни сили извършиха удари по територии в Пакистан и контролираната от Исламабад част на Кашмир. Това предизвика четиридневен военен конфликт с размяна на ракетни и артилерийски удари, който завърши с договорено незабавно прекратяване на огъня.
Мунир – вторият фелдмаршал в историята на Пакистан
Преди Мунир единственият пакистански фелдмаршал е Мухамад Аюб Хан, който се самоповиши в тази висока военна степен през 1959 година, след като през 1958 г. извърши военен преврат и стана президент до 1969 г.
За разлика от Аюб Хан, Мунир е издигнат от гражданското правителство, а не по свое лично решение.
Освен това, докато Аюб Хан не е командвал армията като фелдмаршал, Мунир продължава да изпълнява длъжността началник на Генералния щаб до предвидената за пенсионирането му дата – през 2027 г., след удължаване на мандата му с нов закон от Националното събрание, приет през ноември 2024 г.
Ръководството на армията и влиянието на Мунир
Мунир зае длъжността началник на Генералния щаб през ноември 2022 г., след свалянето на премиера Имран Хан с вот на недоверие. Хан отрече заговора срещу себе си, но и военните, и САЩ отрекоха намеса, отбелязва „Ал Джазира“.
Оттогава Мунир, въпреки че избягва публичните изяви, командва армията с твърда ръка и има значително влияние върху политиката и съдебната власт в страната, пише „Гардиън“.
В отговор на интензивните атаки от Индия през май 2024 г. Мунир обеща жесток и бърз военен отговор. В своето изявление към военнослужещите той заяви: „Нека няма неясноти. Всяко военно действие от страна на Индия ще бъде посрещнато с бърз, решителен и настъпателен отговор“.
Анализатори отбелязват, че позициите му спрямо Индия са твърди и повлияни от времето, когато е ръководил разузнавателните служби. Той вярва, че конфликтът в Кашмир е религиозен по същността си.
Свръхнационалистическите нагласи и войнственият тон дадоха възможност на Мунир да консолидира подкрепата за армията и да подобри публичния си имидж, посочва британският „Гардиън“.
Професор Акил Шах коментира пред „Гардиън“, че Мунир е бил „доста брутален“ в управлението си, изброявайки затворите за опозиционни фигури и манипулации на избори, които са накърнили репутацията му. Той признава, че военният конфликт е помогнал на генерала да възстанови образа си.
Последици за политическата сцена в Пакистан
Политическият анализатор Сирил Алмейда счита, че повишението на Мунир е стратегически ход на премиера Шариф за укрепване на позициите му и запазване на добри отношения с армията, което е важно за политическата стабилност.
Американската експертка по сигурността Сахар Хан предупреждава, че това засилва контрола на армията върху вътрешните дела и би навредило на вече слабото демократично развитие на страната.
В същото време бившият министър на вътрешните работи Талал Чаудри отхвърля опасенията, коментирайки пред „Ал Джазира“: „Хората често политизират всичко и го използват за собствените си цели. Водихме война и я спечелихме.“
Той допълва, че военните под ръководството на Мунир са демонстрирали способност и ефективност в защитата на страната.