На 11 май Албания провежда ключови парламентарни избори с гласуване по пощата
Изборите противопоставят премиера Еди Рама и опозиционния лидер Сали Бериша в контекста на европейската интеграция и демократичните реформи

На 11 май в Албания ще се проведат парламентарни избори, които играят ключова роля за оценката на демократичното развитие на страната и нейното европейско бъдеще. Това гласуване е историческо, тъй като за първи път албанците, живеещи зад граница, ще могат да гласуват и по пощата.
Основни участници и политически контекст
Изборите противопоставят настоящия премиер Еди Рама и неговия голям опонент Сали Бериша. Рама, лидер на Социалистическата партия на Албания от 2005 г., се стреми към четвърти пореден мандат с обещания за членство в Европейския съюз до 2030 г. Той посочва, че присъединяването към ЕС ще даде възможност на албанците да получат европейски паспорт и да се ползват със същите права като другите европейски граждани.
От своя страна 80-годишният Бериша, бивш президент и глава на коалиция от опозиционни партии, води кампания с лозунг „Велика Албания“, насочена към икономическо възстановяване. Той вярва, че единствено опозицията може да изведе страната напред и казва: „Еди Рама брои последните дни на режима си“. Въпреки че Бериша е подложен на разследване за корупция, което според обвиненията е свързано с ползите за неговото семейство, той се опитва да възстанови имиджа си на силен лидер.
Изборна кампания и обществена атмосфера
Кампанията беше динамична и често изпълнена с остри словесни конфронтации, особено в социалните мрежи. Последните социологически проучвания показват предимство за партията на Рама. Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа отбелязва силна политическа поляризация в страната с население от около 2,8 милиона души.
Бериша обвинява управляващите социалисти в „купуване на гласове, заплахи към избиратели и използване на публични средства за предизборна кампания“. Тези обвинения бяха отхвърлени от Рама като „опити за оправдаване на поражението“.
Новост в настоящите избори е участието на диаспората, която може да гласува по пощата. Около 245 935 албанци в чужбина са регистрирани за участие, което се приема като важен тест за демократичните процеси и институции в страната, особено в контекста на започналите през 2022 г. преговори за присъединяване към ЕС.
Значение за европейската интеграция и международен мониторинг
Европейският съюз приветства напредъка на Албания във връзка с реформите и интеграцията. Силвио Гонзато, посланик на делегацията на ЕС в Албания, подчерта: „Албания постигна значителен напредък по пътя към присъединяването към ЕС, демонстрирайки своята упоритост в прилагането на амбициозни реформи в полза на своите граждани“.
На изборите ще присъстват около 300 международни наблюдатели и представители на правосъдната система и държавни органи, които да гарантират честност и прозрачност, което е особено важно след десетилетия на оспорвани резултати.
Освен това специалният прокурор започна проверка на сключен през април договор за 6 милиона долара между албанско-американска фондация и американска лобистка фирма, свързана с бивш съветник на Доналд Тръмп. Според опозицията този договор цели укрепване на връзките между САЩ и основната опозиционна партия.
Пет дни след изборите Тирана ще бъде домакин на срещата на върха на Европейската политическа общност, която подчертава значението на тази изборна кампания за бъдещето на страната в европейския контекст.
Демократични реформи и политическа стабилност
Организирането на свободни и честни избори съгласно демократичните стандарти се разглежда като критично в усилията за укрепване на демокрацията, повишаване на общественото доверие и напредъка към европейска интеграция. Резултатите от изборите ще бъдат внимателно оценени не само от албанското общество, но и от международната общност.
Тази изборна процедура, включително и възможността албанците в чужбина да гласуват по пощата, поставя страната пред нов етап на демократично развитие, което може да повлияе както на вътрешната политика, така и на статута й на европейска кандидатка.