Милорад Додик пристигна в Москва за конференция по сигурността от 27 до 29 май
Президентът на Република Сръбска, издирван от босненските власти, участва в международна среща и се срещна с руски и сръбски лидери

Милорад Додик, президент на Република Сръбска и издирван от босненските власти, пристигна в Москва, където ще участва в международна конференция за сигурността от 27 до 29 май, съобщават медии в Босна и Херцеговина.
Посещение в Москва и срещи с руски представители
Додик потвърди присъствието си в руската столица с публикация в социалната мрежа Екс, като отбеляза: „Тук съм отново“. Той беше там и по-рано този месец за Парада на победата. Сега присъства на 13-ата международна среща на високопоставени представители, ангажирани с въпроси на сигурността. Срещата се организира от руското министерство на външните работи, което също съобщи, че Додик ще проведе двустранен разговор със секретаря на руския Съвет за сигурност Сергей Шойгу, бивш министър на отбраната на Русия.
Преди да замине за Москва, Додик е бил в Белград, където се е срещнал със сръбския президент Александър Вучич. Вучич сподели снимка от срещата в социалната мрежа Инстаграм.
Правен и политически контекст
Милорад Додик е издирван с национална заповед за арест във връзка с обвинения в подкопаване на конституционния ред и сепаратистки действия в рамките на Република Сръбска – една от двете полуавтономни части на Босна и Херцеговина, съгласно Дейтънското мирно споразумение от 1995 година. Това споразумение установява административното разделение на страната на Република Сръбска и Федерация Босна и Херцеговина, всяка от които разполага със собствени органи на управление, но функционира в рамките на общи държавни институции.
През февруари тази година Додик бе осъден на първа инстанция на една година затвор и шест години забрана за заемане на публични длъжности за неспазване на решенията на върховния международен представител Кристиан Шмит. Той определи обвиненията като „политически процес“. В отговор парламентът на Република Сръбска блокира дейността на полицията и съдебната система на Босна и Херцеговина в тази част на страната, което държавната прокуратура определи като „атака срещу конституционния ред“.
Прокуратурата е започнала разследване и иска да разпита Додик, както и премиера на Република Сръбска Радован Вишкович и председателя на парламента Ненад Стевандич. Съдът е разпоредил тяхното задържане.
Международни реакции и санкции
Заради действията си и нарушения на мирното споразумение, което сложи край на войната в Босна в периода 1992–1995 година, Съединените щати са наложили санкции на Милорад Додик. Според американските и британските власти, действията му подкопават мира и стабилността в региона, като същевременно се обвинява и в корупция, което Додик отрича.
Дейтънското споразумение и разделението на Босна и Херцеговина
Подписано през 1995 година, Дейтънското мирно споразумение структурира Босна и Херцеговина като федерация от две основни части – Република Сръбска и Федерация Босна и Херцеговина. Всяка има свои правителства, парламент и полиция, но и споделени институции на държавно равнище, включително армия, съдебна система, служби за сигурност и данъчни администрации. Международната общност следи спазването на споразумението чрез върховен представител.
Настоящите събития около Милорад Додик показват сложността и чувствителността на политическата ситуация в страната, като отделянето на Република Сръбска и конституционните разделения остават основен източник на напрежение.