Марта Кос настоява за старт на преговорите с Украйна и Молдова

Еврокомисарят подчерта изпълнението на изискванията и предупреди за предизвикателства от руски хибридни заплахи

Марта Кос настоява за старт на преговорите с Украйна и Молдова
Снимка © БТА

Еврокомисарят по разширяването Марта Кос призова за незабавно започване на преговорите на Европейския съюз с Украйна и Молдова, като посочи, че двете страни вече са изпълнили необходимите изисквания. Тя направи това заявление по време на съвместно заседание в Брюксел на делегацията на Европейския парламент за връзки с НАТО и Парламентарната асамблея на алианса.

Украйна и Молдова готови за старт на преговорите

„Украйна и Молдова постигнаха всичко необходимо за начало на присъединителните преговори“, заяви Кос. Тя подчерта, че настоящото забавяне се дължи на липсата на единодушие в Съвета на ЕС, който все още не е одобрил старта на преговорите. Еврокомисарката изрази разочарование от забавянето, като подчерта важността на единството в ЕС по този въпрос.

Кос добави, че Албания и Черна гора напредват бързо с необходимите реформи. По думите ѝ Черна гора може да приключи преговорите с ЕС в края на 2026 г., а Албания – в края на 2027 г. Ако този график се изпълни, двете страни биха могли да се присъединят към ЕС до края на 2029 г.

Предизвикателствата пред процеса на разширяване

Еврокомисарят Кос посочи, че противниците на разширяването не спират с усилията да подкопават този процес. „Русия изгради заводи за лъжи, а хибридните заплахи нарастват“, заяви тя. Според нея успешният отговор на тези заплахи се корени в провеждането на честни избори и стабилна демокрация.

Кос определи разширяването като „най-доброто средство за осигуряване на устойчива демокрация в ЕС“ и заяви, че въпросите на сигурността са „в центъра на всичко, което правим, включително и по отношение на присъединяването на нови членове“.

Подкрепа от НАТО и бъдещи планове за сътрудничество

Заместник-генералният секретар на НАТО Радмила Шекеринска също участва в заседанието и подчерта, че дори след края на войната в Украйна, заплахата от Русия няма да изчезне. Тя предложи три основни сфери, в които алиансът и ЕС трябва да засилят сътрудничеството:

  • отбранително производство;
  • защита на важна инфраструктура;
  • осигуряване на подкрепа за Киев.

Шекеринска заяви, че НАТО ще продължи да подкрепя Украйна по нейния „необратим път към Алианса“, като подчерта ролята на алианса за гарантиране на сигурността в региона.

Значението на разширяването за стабилността в Европа

Със ситуацията в Украйна и Молдова в центъра на вниманието, посланията на еврокомисаря и заместник-генералния секретар на НАТО очертават стратегическа визия за бъдещето на европейската сигурност и интеграция. Процесът на разширяване на ЕС не само укрепва демократичните ценности в съседните държави, но и служи като ключов фактор за стабилността и сигурността в целия регион.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent