Марчел Чолаку подаде оставка като лидер на СДП и партията търси нов път
Националният политически съвет на СДП в Букурещ обсъжда участие в правителството след оставката на Чолаку от 5 май

Бившият румънски премиер Марчел Чолаку подаде оставка като председател на Социалдемократическата партия (СДП) на заседание на Националния политически съвет в Букурещ. Заседанието продължава и следва да вземе решение дали партията да участва в правителството или да премине в опозиция, съобщава БТА.
Кризата в ръководството на СДП и ключовите въпроси
Решението на Чолаку идва в момент на политическа несигурност в Румъния, при която се обсъжда бъдещата позиция на СДП в националната политика. Лидерът на социалдемократите в Арад, Михай Фифор, коментира пред Диджи24, че отказът от формиране на стабилно правителствено мнозинство, дори без премиер от партията, би изглеждал като укриване от политическа отговорност, докато румънците очакват реални действия.
Сред потенциалните кандидати за нов лидер на СДП се споменават имена като министъра на транспорта Сорин Гриндяну, заместник-кмета на Четвърти сектор в Букурещ Даниел Балуца, министъра на изследванията, иновациите и дигитализацията Богдан Иван, както и заместник-председателя на Европейския парламент Виктор Негреску. Алтернатива на индивидуално ръководство е и колективен модел.
Вътрешни конфликти и позициите на влиятелни фигури
Кметът на Бузъу Константин Тома, известен с критиките си към сегашното ръководство на СДП, настоява за масови оставки и настоява партията да се включи в правителството поради необходимостта от значими реформи. „Цялото ръководство трябва да бъде сменено, тъй като настоящите лидери са допринесли за лошото състояние на страната и партията. Нашите избиратели по погрешка бяха приближени към крайнодесния кандидат Джордже Симион, но за щастие това не се случи. Ако не променим курса, СДП се самоунищожава“, каза той пред Диджи24.
Самият Виктор Негреску подкрепя идеята за преразглеждане на политическите подходи на партията и посочи, че социалдемократите, като най-голямата политическа сила, трябва да поемат отговорност, съобразно волята на гражданите.
Реакции от политическата сцена и възможните сценарии
Новоизбраният президент на Румъния Никушор Дан също коментира ситуацията, като посочи, че засега не е ясно в каква посока ще тръгне СДП. „Партията трябва вътрешно да изясни позицията си. Бих желал те да участват в стабилно прозападно правителство с широка парламентарна подкрепа, но има и вариант да останат в опозиция с подкрепа за прозападно правителство на малцинството“, заяви Дан пред местна телевизия.
Бившият румънски президент Траян Бъсеску предупреди, че отказът на СДП да участва в управлението може да доведе до разпадане на партията. „Преминаването в опозиция би било малодушно, а не показател за зрялост“, подчерта той пред Диджи24. По отношение на стабилността на правителство на малцинството без СДП Бъсеску изрази съмнение, особено предвид предстоящите икономически предизвикателства.
Подаването на оставка на Марчел Чолаку като министър-председател стана на 5 май, след първия тур на президентските избори, на който кандидатът на управляващата коалиция Крин Антонеску се класира трети, изпреварен от крайнодесния Джордже Симион и независимия кмет на Букурещ Никушор Дан.
Чолаку обясни тогава, че предпочита сам да подаде оставка, вместо да бъде сменен от новия президент. Той също потвърди, че СДП излиза от управлението и няма да подкрепи публично нито един кандидат на втория тур на президентските избори.
Социалдемократическата партия на кръстопът
Настоящият политически момент поставя СДП пред труден избор между участие в управление с поемане на отговорности в сложна ситуация или оставане в опозиция с риск от вътрешни разцепления и загуба на влияние.
През следващите дни ще стане ясно какво решение ще вземе Националният политически съвет и кой ще поеме лидерството в партията – дали един от спряганите кандидати или колективно ръководство.