Майк Уолц обещава реформа и възраждане на ООН като постоянен представител на САЩ
Уолц подчертава нуждата от връщане към основните принципи на ООН и по-силна роля на САЩ в организацията

Майк Уолц, номиниран от президента Доналд Тръмп за постоянен представител на САЩ към Организацията на обединените нации (ООН), заяви увереност, че може да върне влиянието на световната организация, като я направи отново велика. Той изложи своите възгледи по време на изслушване в Сената на САЩ, който трябва да го утвърди на поста.
Критика към настоящото състояние на ООН и нуждата от реформа
По време на изслушването Уолц подчерта необходимостта от реформа в ООН и настоя, че Съединените щати трябва да имат силен глас в световната организация, за да могат ефективно да противодействат на нарастващото влияние на Китай. Той посочи, че след 80 години съществуване ООН се е отклонила от основната си мисия за мир и призова към връщане към устава и основополагащите си принципи.
„Трябва да имаме в света едно място, където всички да могат да говорят – Китай, Русия, Европа, развиващият се свят, да се съберат и да уреждат конфликти“, посочи Уолц пред Сенатската комисия по външни отношения.
Отбелязвайки високите разходи на организацията, номинираният се обяви и за съкращаване на служители в ООН, като по този начин подкрепи тезите на Доналд Тръмп за по-ефективно управление на институцията.
Обстоятельства около номинацията и уточнения от Белия дом
Майк Уолц, бивш командос и член на Камарата на представителите от Флорида, е един от последните номинирани за важни постове от администрацията на Тръмп, който все още не е потвърден от Сената – почти шест месеца след встъпването в длъжност на президента.
Представител на Белия дом, пожелал анонимност, уточни, че ако бъде утвърден, Уолц няма да е член на кабинета на президента.
Уолц е познат и като бивш съветник по националната сигурност на Доналд Тръмп. Той бе освободен от тази позиция на 1 май, след като пое отговорността за споделяне на плана за военна операция срещу хусите в Йемен през комуникационното приложение „Сигнал“, което бе допусната грешка от Белия дом.
Послания от генералния секретар на ООН
В същото време генералният секретар на ООН, Антонио Гутериш, изрази тревога за състоянието на устава на организацията. В реч по случай 80-ата годишнина от подписването на основополагащия документ на 26 юни 1945 г., той заяви, че уставът е подложен на безпрецедентни атаки и подчерта:
- „Уставът на ООН не е меню по избор“;
- необходимостта от спазване на международните принципи, залегнали в основата на организацията;
- призив за обединение в усилията за мир и сигурност в световен мащаб.
Тези изказвания поставят допълнителен акцент върху настоящия момент и предизвикателствата, пред които е изправена международната общност и световната организация.