Литва заведе дело срещу Беларус в Международния съд на ООН за нелегална миграция

Министър Римантас Моцус акцентира върху политическото използване на мигранти и необходимостта от правна отговорност

Литва заведе дело срещу Беларус в Международния съд на ООН за нелегална миграция
Снимка © БТА

Министерството на външните работи на Литва официално е завело дело срещу Беларус в Международния съд на ООН, обвинявайки съседната страна в организиране и подпомагане на нелегален трафик на мигранти към литовската територия. Това съобщиха официални представители днес, като подчертават необходимостта от правна отговорност за предполагаемите действия на беларуските власти.

Литва търси правосъдие в Международния съд на ООН

Според изявление на литовския министър на правосъдието Римантас Моцус, режимът в Беларус трябва да бъде държан отговорен за организиране на вълната от незаконна миграция към съседните страни, както и за свързаните с това нарушения на човешките права. Министерството подчертава, че използването на уязвими хора като политически инструменти няма да остане без последствия в рамките на международното право.

"Отнасяме този случай до Международния съд, за да изпратим ясно послание: никоя държава не може да използва уязвими хора като политически пешки, без последици съгласно международното право", заяви Римантас Моцус.

Контекст на миграционната криза през 2021 г.

През 2021 г. Литва, заедно с Латвия и Полша, бяха поставени пред сериозна миграционна криза. Хиляди мигранти, главно от региони на Близкия изток и Африка, започнаха да преминават от Беларус към тези страни. Това доведе до затягане на граничния контрол и множество дипломатически действия, включително подписване на споразумения за ограничаване на нелегалната миграция.

Беларуският режим обаче отрича всички обвинения в организиране на трафик на мигранти. От беларуската страна смятат, че обвиненията са политически мотивирани и нямат фактическа основа.

Международно право и миграционните конфликти

Делото пред Международния съд на ООН има за цел да изясни отговорността на Беларус и да установи прецедент за международна реакция при злоупотреби с миграционни потоци. В същото време подобни дела подчертават важността на глобалното сътрудничество и спазването на човешките права в контекста на международната миграция и сигурност.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини