Лидери от Южна Америка и Испания заедно защитават демокрацията
На срещата "Демокрация завинаги" те обсъдиха борбата с дезинформацията и екстремизма в политическия климат

Лидерите на четири южноамерикански държави и Испания се обединиха на среща на върха в Чили, за да предупредят за нарастващите заплахи срещу демокрацията. Те призоваха за съвместни усилия в борбата с дезинформацията и екстремизма в светлината на политическия климат, белязан от възхода на крайни движения и авторитарни практики.
„Демокрация завинаги” – среща за защита на демократичните устои
Срещата на върха, проведена в Сантяго и озаглавена „Демокрация завинаги“, се организира в момент, когато крайнодесните партии и правителства напредват както в Европа, така и в Латинска Америка. Тази ситуация се допълва от международна обстановка, включително агресивната външна политика на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, който налага мита на редица страни по света.
Чилийският президент Габриел Борич заяви: „В момент, в който демокрацията е атакувана от различни места, съществува една важна, последователна група от лидери на различни страни, които имат допълваща се визия в защита на демокрацията.“ Петимата участници в срещата бяха бразилският лидер Луиз Инасио Лула да Силва, колумбийският президент Густаво Петро, испанският премиер Педро Санчес и уругвайският президент Яманду Орси.
По време на форума Борич отправи критика към разпространението на дезинформация, нарастването на екстремизма, омразата, корупцията, концентрирането на власт и продължаващите социални неравенства, които ерозират обществената стабилност и принципите на правовата държава.
Общ фронт срещу дезинформация и омраза
Основната цел на срещата беше да се обсъдят мерки за укрепване на демокрациите и насърчаване на многостранното сътрудничество. Конкретни предложения по тези теми се очаква да бъдат представени по време на Общото събрание на ООН през септември в Ню Йорк.
„Нашите общества се изправят пред сериозна заплаха, идваща от коалиция между олигарси и крайнодесни, образуваща своеобразен ‘интернационал на омразата и лъжата’, който се разпространява много опасно“, предупреди испанският премиер Педро Санчес.
Луиз Инасио Лула да Силва съобщи, че всички участници са постигнали съгласие за необходимостта от регулация на дигиталните платформи и ефективна борба с дезинформацията. „Ключът към свободен публичен и многостранен дебат е прозрачността на данните и глобалното дигитално управление“, отбеляза бразилският лидер.
Според експерта Михаел Шифтер от мозъчния тръст „Междуамерикански диалог“ срещата в Сантяго вероятно няма да бъде посрещната одобрително от Доналд Тръмп, поради различията в политическите им виждания.
Първите стъпки и символична подкрепа
В края на срещата на върха петимата лидери проведоха обяд с видни личности, сред които носителят на Нобелова награда за икономика Джоузеф Стиглиц и бившата чилийска президентка Мишел Бачелет. Този жест символизира общата им ангажираност към ценностите на демокрацията и открития диалог.
Срещата „Демокрация завинаги“ представя нова платформа за обединение на усилията срещу авторитаризма и социалната дезинформация, очертавайки посоката за бъдещи действия на световната политическа сцена.