Лятото на 2025 г. донесе рекордни горещини и пожари в Сърбия

Третата гореща вълна достигна до 43 градуса, предизвиквайки суша, недостиг на вода и над 3500 пожара

Лятото на 2025 г. донесе рекордни горещини и пожари в Сърбия
Снимка © Емил Чонкич, БТА

Третата гореща вълна на Балканите доведе до рекордна топлина, суша и множество пожари в Сърбия, като лятото на 2025 г. се оказва най-горещото в исторически план на страната, съобщават местни медии и официални източници.

Най-интензивната топлинна вълна в Сърбия през тази седмица

Според данни на Републиканския хидрометеорологичен институт, най-силният пик на горещината ще се усети в дните 25 и 26 юли, петък и събота, особено в южните и източните райони на страната. Температурите там ще достигнат до 43 градуса по Целзий, което надвишава първоначалните прогнози, предвиждали максимум 42 градуса.

Областите Топлица, Ябланица, Пчин, Пирот, Ниш и Зайчар получиха специални предупреждения чрез есемеси, като очакванията са горещината да продължи около пет дни. Средният температурен диапазон за страната през този период ще бъде между 35 и 40 градуса.

Сериозни последици от сушата и рекордни пожари

Републиканският хидрометеорологичен институт предупреди за висок риск от пожари на открито в комбинация с опасно ниско ниво на реките. Водните показатели в Сава при Сремска Митровица и Шабац са под навигационното ниво, а Колубара, Ядар, Млава и горните течения на Западна и Южна Морава са достигнали биологичен минимум.

Около Ниш повече от десет села страдат от липса на питейна вода поради пресъхнали извори. Вукомир Младенович от село Вукманово споделя пред вестник „Телеграф“, че редовно превозва по 150 литра вода, за да осигури нуждите на семейството и животните си, като това е единственият начин да избегне продажбата на добитъка.

Съпътстващ проблем е и намаляващото ниво на езерото Гружан в Централна Сърбия. Местният рибар Небойша Витакич коментира пред Ройтерс, че реките Гружа и Борачка са изсъхнали, макар че към момента ситуацията все още не се смята за бедствена.

Предупреждения за повишен риск от пожари и текущата ситуация

Метеоролозите на Сърбия акцентират, че пожарите ще са най-чести в райони с дефицит на почвена влага и липса на валежи в предходния период. Най-застрашени ще бъдат хълмистите и планинските области, особено в петък и събота, когато се очаква умерен до силен югозападен вятър.

Днес един човек пострада, докато се опитвал сам да потуши пожар в овощна градина близо до град Чачак в Централна Сърбия.

Министерството на вътрешните работи на Сърбия съобщи, че за последните 10 дни са изгасени над 1400 пожара, а от 1 юли до момента са регистрирани рекордните 3538 пожара в страната.

При измервания към 15:00 местно време най-високи температури бяха отчетени в градовете Ниш, Чуприя и Лесковац – по 39 градуса. В района на столицата Белград се очаква максимална температура между 36 и 39 градуса, като заради урбанизацията, трафика и липсата на растителност топлината ще бъде усетена с няколко градуса по-голяма.

Горещата вълна и последствията за Балканите

Лятото на 2025 г. се очертава като исторически най-топлото в Сърбия, като допълнителни климатични изпитания се срещат по цялото протежение на Балканския полуостров. Топлината, сушата и увеличеният брой пожари поставят сериозни предизвикателства пред местното население, инфраструктурата и природната среда.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent