Куба премахна горната възрастова граница за кандидати за президент

Конституционната реформа позволява на всички над 35 години да се кандидатират за президентския пост

Куба премахна горната възрастова граница за кандидати за президент
Снимка © Ramon Espinosa, БТА

Кубинският парламент премахна горната възрастова граница за кандидатиране за президентския пост чрез конституционна реформа. Така вече няма ограничение за максималната възраст, на която кубинците могат да се кандидатират за първи път за държавен глава. Промените бяха гласувани от 440 депутати от общо 470 присъстващи в еднокамарния парламент, като гласуването беше явно и излъчвано по държавната телевизия.

Премахване на горната възрастова граница

До момента максималната възраст за първо кандидатстване за президентския пост в Куба беше 60 години, установена в конституцията от 2019 г. Сега това ограничение отпада окончателно. Минималната възраст за участие в президентските избори остава непроменена – 35 години. Президентският мандат в Куба е с продължителност от пет години и може да бъде подновен само веднъж.

Председателят на парламента Естебан Ласо коментира, че премахването на ограниченията дава възможност на хора, които са в разцвета на физическите и умствени сили, да участват активно в политиката. Законодателната инициатива бе предложена от депутата и бивш президент Раул Кастро, който в момента е на 94 години.

Контекст и последици от промените

Новата конституционна реформа ще важи за следващите президентски избори в страната, насрочени за 2028 г. Настоящият президент Мигел Диас-Канел, който е на 65 години, бе избран през 2018 г. и преизбран през 2023 г. Президентът се избира от депутатите, а не чрез пряко гласуване от гражданите.

Преди Диас-Канел постът се заемаше от Раул Кастро до 2018 г., който за първи път стана президент на 76 години и след това се оттегли. Преди него на власт беше брат му Фидел Кастро, който управляваше страната 47 години, докато не напусна през 2006 г. поради здравословни проблеми.

Икономическа и социална криза в Куба

Куба, с население от около 9,7 милиона души, се намира в най-тежката си икономическа криза от три десетилетия насам. Страната страда от остър дефицит на жизненоважни продукти, чести прекъсвания на електрозахранването и увеличаваща се имиграционна вълна. Наскоро проведената валутна реформа се оказа неуспешна, а от години Куба е подложена на американско ембарго, което допълнително усложнява икономическата ситуация.

Тази конституционна промяна може да е опит да се осигури политическа гъвкавост и да се позволи на по-възрастни, но активни политически фигури да участват в управлението в тези трудни времена.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent