Кристофър Ландау подкрепя стабилността в Босна на 30-годишнината от Дейтънското споразумение
Заместник държавният секретар на САЩ призовава за прагматизъм и компромис в подкрепа на устойчив мир в Босна и Херцеговина

Американската администрация, водена от президента Доналд Тръмп, подкрепя стабилността в Босна и Херцеговина и е готова да сътрудничи с всички, които се стремят към тази цел, но няма да подкрепя нереалистични искания. Това заяви заместник държавният секретар на САЩ Кристофър Ландау по време на събитие в Дейтън, щата Охайо.
Дискусия на 30-годишнината от Дейтънското споразумение
Ландау се включи в заседание на Парламентарната асамблея на НАТО, състояло се в Дейтън – градът, където през 1995 г. бе подписано мирното споразумение, сложило край на войната в Босна и Херцеговина, продължила три години и половина. Основна тема на панела беше 30-годишнината от подписването на споразумението.
Сред участниците бяха хърватският външен министър Гордан Гърлич Радман, босненският външен министър Елмедин Конакович и върховният представител на международната общност в Босна Кристиан Шмит. В рамките на събитието Ландау проведе и срещи с членове на тричленното президентство на Босна и Херцеговина.
Компромис и прагматизъм в политиката на САЩ
Кристофър Ландау припомни, че Дейтънските споразумения са били определяни като „героични и исторически“. Те са прекратили масовите убийства на цивилни и са гарант за мир в региона. „Повечето мирни споразумения изискват компромиси. Никой не получава 100 процента от това, което иска, но компромисът е по-добър от никакво решение“, каза заместник държавният секретар.
Той подчерта, че въпреки необходимата твърдост на споразуменията за тяхната устойчивост, важна е и гъвкавостта за адаптация спрямо променящите се обстоятелства. Ландау изрази категоричната позиция на Съединените щати, че не ще подкрепят неопределени и нереалистични цели или визии, наложени от „отдалечени бюрократи“ и тесни активисти.
„САЩ могат да бъдат активен партньор с голям политически капитал и готовност за работа, но ще съдействат само на тези, които практично и реалистично се ангажират със собственото си бъдеще“, добави Ландау и посочи, че страната отхвърля „несъстоятелните крайности“.
Структура на Босна и Херцеговина според мирното споразумение
Съгласно Дейтънското мирно споразумение, което прекрати междуетническата война в Босна и Херцеговина (1992-1995 г.), страната е разделена на две полуавтономни части:
- Република Сръбска – основно населена с босненски сърби;
- Федерация Босна и Херцеговина – мюсюлманско-хърватска федерация, в която живеят бошняци (босненски мюсюлмани) и босненски хървати.
Всяка част разполага със собствено правителство, парламент и полиция, докато на държавно ниво съществуват общи институции, сред които съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация.
Пътят към устойчив мир и сътрудничество
Изказванията на заместник държавния секретар Ландау в Дейтън демонстрират политиката на САЩ, която акцентира върху реалистичното и прагматично сътрудничество. Подкрепата на стабилността в Босна и Херцеговина е свързана с ангажимент за практични решения, които съответстват на условията в региона и отхвърлят крайностите и недостижимите визии.
Това отбелязва важна позиция в международната политика по повод 30-годишнината от едно от значимите мирни споразумения в Европа след края на Студената война.