Кремъл обвинява Европа в милитаризъм и намеква за използване на ядрени оръжия

Дмитрий Песков посочва емоционалното напрежение в Европа и новата ядрена доктрина на Русия, докато конфликтът в Украйна продължава

Кремъл обвинява Европа в милитаризъм и намеква за използване на ядрени оръжия
Снимка © Pavel Bednyakov, БТА

Кремъл обвини европейските държави в агресивен милитаризъм и подсказа, че Русия може да прибегне до използване на ядрени оръжия в конфликта в Украйна, предават ДПА и ТАСС.

Обвиненията на Кремъл и намеците за ядрен арсенал

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че европейските страни влагат големи средства в оръжейни доставки, които поддържат войната в Украйна. Той посочи, че „на фона на такова емоционално състояние, граничещо с нерационалност, което цари на европейския континент, е много трудно да се предскаже каквото и да е“. В този контекст Песков обърна внимание на актуализираната руска ядрена доктрина, според която дори „подбуждането“ от страна на ядрени държави към неядрени да предприемат враждебни действия срещу Русия се смята за акт на агресия.

Кремъл припомня, че във Великобритания и Франция се намират двете ядрени сили на континента. От началото на военната операция в Украйна, която беше стартирана от президента Владимир Путин, руски официални лица многократно отправят ядрени заплахи с цел да обезкуражат подкрепата за Киев от страна на Запада.

Преговорите за конфликта и реакциите на Русия

Въпреки липсата на компромиси от руска страна в прекратяването на военните действия, Песков отново обвини Украйна за застой в преговорния процес. Той призова всички страни да оказват натиск върху Киев с цел да се върне на масата за разговори. Последният кръг на преговорите се проведе в Истанбул през юни и доведе до обмен на затворници, но към момента не са планирани нови срещи.

В същото време в понеделник Доналд Тръмп обяви нови доставки на оръжия за Украйна, включващи ракети за системи за противовъздушна отбрана „Пейтриът“. Тези доставки ще бъдат платени от европейски страни-членки на НАТО, което според Кремъл е финансово тежко и води до безвъзвратни разходи за гражданите на ЕС. „Спонсорирането на Киев излиза скъпо и при тези темпове за гражданите няма да остане нищо“, предупреди Песков.

Възможни дипломатически контакти и военни доставки

Засега не е планирана среща между президентите на Русия и САЩ, Владимир Путин и Доналд Тръмп, но Кремъл посочва, че подобен разговор може да бъде организиран много бързо. Московският говорител също така следи внимателно дебатите около доставките на ракети с голям обсег за Украйна и определи решението на Германия да не изпраща ракети „Таурус“ засега като „проявления на остатъци от разум“.

Нарастващото напрежение и регионалният контекст

Конфликтът в Украйна продължава да се засилва, като европейските държави увеличават подкрепата си за украинската армия, докато Русия използва военното и ядрено си влияние като средство за сдържане на Запада. Опасенията за ескалация на военното напрежение растат пропорционално на разширяването на оръжейните доставки.

Текущата ситуация изисква сериозен международен диалог и усилия за намаляване на риска от конфронтация, коментират експерти, следейки реакциите на двете страни.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent