Киър Стармър обяви планове за центрове за връщане на мигранти извън Великобритания

Британският премиер представя нов модел за контрол на миграцията с външни центрове, отказвайки се от предишни политики като схемата с Руанда

Снимка © БТА

Великобритания ще започне преговори за създаване на специални центрове за връщане на мигранти извън националните си граници, в които ще се настаняват отхвърлените кандидати за убежище. Това съобщи днес британският премиер Киър Стармър преди посещението си в Албания, предаде Франс прес.

Планове за нов модел на управление на миграцията

„Обсъждаме създаването на центрове за връщане на мигранти, за да гарантираме, че те наистина ще бъдат връщани“, заяви премиерът и лидер на Лейбъристката партия в интервю за Джи Би Нюз. Той не разкри с кои държави се водят разговори по този въпрос.

Идеята за подобни външни центрове не е нова в европейския контекст. Европейският съюз също наскоро откри път към изграждането на такива съоръжения извън своите граници с цел улесняване на експулсирането на мигранти, които нямат необходимите документи за пребиваване.

Все пак, подобни концепции предизвикват значителна критика от страна на неправителствени организации. Те изразяват опасения, че тези центрове могат да се превърнат в зони на беззаконие, където правата на мигрантите няма да бъдат адекватно защитени.

Отказ от предишната политика и акцент върху намаляването на имиграцията

От идването си на власт през юли миналата година, правителството на Киър Стармър се отказа от предишния план на консерваторите за преместване на търсещите убежище в Руанда. Тази схема предполагаше някои кандидати за убежище да бъдат изпратени там, където техните молби биха били разглеждани извън Великобритания.

Премиерът обещава да намали както законната, така и нелегалната имиграция. Под натиска на нарастващата подкрепа за крайнодясната партия „Реформирай Обединеното кралство“, той представи обширна пътна карта за ограничаване на имиграцията.

Сред мерките са затягане на условията за получаване на британско гражданство и забрана за наемане на чуждестранни работници в сектора на грижите за възрастни. Тези действия са съпроводени с по-остра реторика по въпроса за имигрантите. Стармър предупреди за риска Великобритания да стане „остров на чужденците“.

Борба с нелегалната имиграция и растящият брой на мигрантите

Премиерът увери, че ще се усили битката срещу мрежите за трафик на хора, доставящи нелегални мигранти във Великобритания. Въпреки това броят на тези, които прекосяват Ламанша, продължава да се увеличава.

По данни от АФП през миналата година около 36 800 мигранти са достигнали английските брегове, а от началото на настоящата година този брой вече надхвърля 12 600 – повече в сравнение със същия период на миналата година.

Въвеждане на нов подход за миграционната политика

Новите инициативи на британското правителство целят да осъществят по-ефективен контрол върху миграционния поток, предлагайки алтернативи на досегашните практики за обработка на кандидатурите за убежище. Въвеждането на „центрове за връщане“ извън Великобритания е ключов елемент в тази стратегия.

Политическите и обществените реакции продължават да бъдат разнообразни, като темата за миграцията остава една от най-комплексните и чувствителни въпроси за страната.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини