Камбоджа въвежда задължителна военна служба от 2026 г. заради напрежение с Тайланд
Премиерът Хун Манет обяви удължаване на военната служба и увеличаване на бюджета за отбрана в отговор на конфликта по границата

Камбоджанският премиер Хун Манет обяви, че закон от 2006 г., предвиждащ задължителна военна служба, ще бъде приложен от 2026 г., в отговор на нарастващото напрежение по границата с Тайланд. Това решение беше съобщено по време на церемония в учебен център на жандармерията в централната провинция Кампонг Чнанг.
Възобновена военна служба и реформи в армията
Премиерът заяви, че от 2026 г. задължителната военна служба ще влезе в сила, като подчерта, че това е урок и възможност за преразглеждане и укрепване на камбоджанската армия в светлината на конфликта с Тайланд.
Хун Манет уточни, че целта на националната отбрана и въоръжените сили е защитата на територията на страната, а не нападение над чужда. Той предложи също така удължаване на срока на военната служба от първоначалните 18 месеца на 24 месеца и увеличаване на бюджета за отбрана.
Законът, приет през 2006 г., предвижда задължителна военна служба за всички граждани на възраст между 18 и 30 години за период от 18 месеца, но до момента не беше влязъл в сила.
Нарастващо напрежение по границата с Тайланд
Конфликтът между Камбоджа и Тайланд се засили след смъртта на кхмерски войник при обмен на огън между двете армии в края на май в спорна гранична зона. И двете страни се обвиниха взаимно за възникването на сблъсъците.
Двете кралства имат дългогодишни спорове по повод очертаването на общата си граница с дължина около 800 километра, която датира от френската колониална епоха в Индокитай. Настоящият период на напрежение обаче е необичайно интензивен, посочват анализатори.
В резултат на това сухоземните гранични пунктове между Камбоджа и Тайланд бяха затворени, а Пномпен въведе забрана за внос на гориво и плодове от Тайланд.
Време за укрепване на националната сигурност
Решението за въвеждане на задължителна военна служба и увеличаване на оборонителния бюджет идва в момент на сериозни предизвикателства за националната сигурност на Камбоджа.
Премиерът Хун Манет подчерта, че реформите и модернизацията на армията са необходими не само за отговор на текущите заплахи, но и за защита на суверенитета на страната в дългосрочна перспектива.