Израел критикува Том Флечър за призива му за предотвратяване на геноцид в Газа
Заместник генерален секретар на ООН настоява за решителни действия срещу хуманитарната криза при 75-дневната блокада

Израел отправи остри критики към заместник генералния секретар на ООН по хуманитарните въпроси Том Флечър за неговия призив към Съвета за сигурност на организацията да се предприемат действия за „предотвратяване на геноцид“ в ивицата Газа. Повод за апела бяха сериозните хуманитарни проблеми в палестинския анклав, предизвикани от продължаващата вече 75 дни израелска блокада, която спира доставките на помощ, предупреждават експерти.
Протестът на Израел срещу обвиненията в геноцид
В писмо до Том Флечър от вчера израелският постоянен представител в ООН Дани Данон го упрекна в „политически проповеди“ и „инструментализиране на термина геноцид с антиизраелски цели“. Данон изрази недоумение кой е дал на Флечър правомощия да прави подобни обвинения, които Израел възприема като несправедливи.
„Вие имахте дързостта като високопоставен представител на ООН да застанете пред Съвета за сигурност и да отправяте обвинения в геноцид без доказателства, без мандат и без капка свян“, посочва Данон. Той определи изказването като „крайно неадекватно и безотговорно“, което според него „разби на пух и прах всякаква претенция за безпристрастност“.
Позицията на Том Флечър и хуманитарната криза в Газа
По време на брифинг в Съвета за сигурност тази седмица Том Флечър призова за решителни действия: „Ще действате ли – с решителност – за да предотвратите геноцид и да осигурите спазването на международното право?“ Геноцидът, според международното право, представлява целенасочено частично или пълно унищожаване на определена група заради националната, етническата, расовата или религиозната ѝ принадлежност.
В писмо до Данон Флечър подчертава своя ангажимент към Устава на ООН и задължението за безпристрастно и хуманно действие: „Честно да съобщаваме за това, което наблюдаваме, съгласно дадения ни мандат“. Той посочи, че към момента на границите на Газа чакат да влязат 9000 камиона с хуманитарна помощ, всички получили разрешение от израелските власти.
Флечър отбелязва, че ООН има изготвен план за разпределение на помощта, който гарантира, че доставките няма да попаднат в ръцете на „Хамас“. Той призова за премахване на блокадата и настоя „да не се губи време“ с алтернативни предложения за помощ, по които според него вече има одобрен и готов за изпълнение план.
Острите предупреждения на международни фигури
Израел обвинява „Хамас“ в кражба на помощта за мирното население, но групировката отрича подобни твърдения. Израел започна блокадата на 2 март с искане за освобождаване на всички заложници, държани от „Хамас“. Международни организации предупреждават, че около половин милион души в Газа са застрашени от глад, а президентът на САЩ Доналд Тръмп потвърди, че „много хора гладуват“ в анклава.
Междувременно върховният комисар на ООН за човешките права Фолкер Тюрк изрази тревога от израелските въздушни удари и предупреди за възможност от „етническо прочистване“ в Газа. „Поредните бомбардировки карат хората да се местят поради заплахата от масирани нападения“, заяви той и допълни, че разрушаването на квартали и спирането на хуманитарната помощ водят към трайна демографска промяна, която би била „в разрез с международното право“. Тюрк призова да се „спре часовникът на това безумие“ и напомни, че страните в конфликта трябва да спазват конвенцията за превенция и наказание на геноцида.
Хуманитарна криза и международна отговорност
- Израел е спрял доставките на помощ за ивицата Газа от 75 дни.
- Около половин милион души в анклава са изложени на риск от глад.
- ООН има одобрен план за доставяне на 160 000 палета помощи незабавно.
- Израелският представител Данон обвинява ООН в политизиране на хуманитарния проблем.
- Международни лидери и експерти предупреждават за риска от сериозни нарушения на международното право.
Ситуацията в ивицата Газа остава сериозна хуманитарна и политическа криза, напрежението между Израел, палестинските въоръжени групи и международната общност продължава да се задълбочава. Призивите за дипломатическо решаване и спазване на международното право стават все по-настойчиви пред заплахата за катастрофални последици за мирното население.