Избирателната активност във Филипините достига рекордните 81,65% на 12 май
Частичните избори през 2024 г. демонстрират най-висок интерес в историята с масово участие на млади избиратели и уязвими групи

Избирателната активност на частичните избори, проведени на 12 май във Филипините, достигна рекордните 81,65%, което е най-високата стойност, регистрирана някога на подобен вот. Това обяви председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Джордж Гарсия по време на пресконференция в Манила.
Рекордна активност и масово участие
Джордж Гарсия съобщи, че общо 55 874 700 души от общо 68 431 965 регистрирани избиратели са упражнили правото си на глас на изборите. Тази избирателна активност от 81,65% превъзхожда досегашния рекорд от 75,90%, отчетен на частичните избори през 2019 г., когато гласували 46 937 139 избиратели.
„Щастливи сме, защото, макар и това да са частични избори, толкова много хора участваха и дадоха своя глас“, заяви Гарсия, подчертавайки значимостта на този висок процент на гласуване.
Акцент върху младите избиратели и ранното гласуване
По думите на председателя на ЦИК, анализът на първоначалните данни сочи, че младите хора са се включили масово в гласуването: „Избирателната активност беше висока сред всички възрастови групи, но смятам, че гласовете на младите наистина имаха значение. Бройката им беше толкова висока.“
Гарсия посочи още, че повече от три милиона уязвими граждани, предимно възрастни, са гласували в ранните сутрешни часове на изборния ден, като използвали специалното възможно за ранно гласуване между 5 и 7 часа сутринта. „Дори и старците се струпаха, особено в първите часове“, допълни председателят на избирателната комисия.
Роля на машините за гласуване
В отговор на въпрос дали новите машини за гласуване са повлияли за високата избирателна активност, Гарсия уточни, че „стара или нова – всъщност няма значение“, като изрази мнение, че факторите зад активния вот са по-скоро свързани с заинтересоваността на гражданите и техния ангажимент.
Значението на избора във Филипините
Тези частични избори, които се провеждат с цел попълване на определени длъжности в държавните и местни органи, демонстрират голямо обществено участие и усилен интерес към демократичния процес. Високата избирателна активност, особено сред младите избиратели и уязвимите групи, показва засилено гражданско съзнание и ангажираност.