Италианският Сенат одобри конституционна реформа за съдебната система
Реформата разделя кариерното развитие на прокурори и съдии, предизвиквайки критики от магистратските среди и очакване на парламентарни обсъждания и референдум

Италианският Сенат одобри на първо четене спорната конституционна реформа, насочена към промени в съдебната система, която предизвика остри реакции от страна на магистратските среди и се очаква да влезе в следващите фази на парламентарното обсъждане и евентуално референдум.
Реформата и ключовите ѝ разпоредби
Реформата, предложена от правителството на Джорджа Мелони, включва разделяне на кариерното развитие на прокурорите и съдиите в Италия, което означава, че оттук нататък те няма да могат да се преквалифицират един в друг. По този начин прокурорите няма да могат да станат съдии, и обратно – съдиите няма да имат възможност да стават прокурори. Това разделение цели повишаване на независимостта и яснотата в съдебната система. Сенатът прие предложенията с 106 гласа „за“, срещу 61 „против“ и 11 въздържали се.
Протестите и позициите на заинтересованите страни
Съюзът на магистратите в Италия категорично се противопоставя на реформата, като изрази опасения, че тя ще отслаби съдебната власт и може да превърне държавните прокурори в подчинени на изпълнителната власт.
„Одобрената конституционна реформа ще отнеме гаранциите за гражданите за справедлив процес. Това е основното ни безпокойство“, заявиха от Съюза. Според теориите им реформата цели да създаде „опитомена, подчинена съдебна власт“, която отказва да изпълнява своята роля на контролиращ орган по законността.
От своя страна правителството на Джорджа Мелони аргументира необходимостта от реформата с намаляване на риска от взаимно влияние и приятелски отношения между прокурорите и съдиите, като се подчертава, че досега те са били част от един и същи орган, което според изпълнителната власт може да компрометира правото на справедлив процес.
Следващи стъпки по законодателния процес
След първото четене в Сената, реформата ще бъде подложена на второ гласуване в Долната камара на парламента. Тя вече получи подкрепа на първо четене там през януари. След приключване на второто четене в парламента, ако законопроектът не бъде одобрен с мнозинство от две трети в двете камари, промяната ще бъде подложена на национален референдум.
Този референдум ще даде възможност на гражданите да гласуват по ключова съдебна реформа, която се смята за една от най-важните в последните години и има потенциала да промени функционирането и баланса на съдебната власт в Италия.
Публични и правни измерения на реформата
Обсъжданата конституционна промяна поставя акцент върху баланса между независимостта на съдебната власт и нуждите от по-строга регулация и прозрачност. Критиците на реформата предупреждават, че тя може да доведе до политически натиск върху прокурорите и да намали гаранциите за безпристрастност в съдебните процеси, докато правителството настоява, че мярката е необходима за запазване на справедливостта и законовия ред.