Италиански депутати искат отговор за шпионаж над журналисти с "Парагон"

Парламентарната комисия по сигурността поиска яснота от правителството на Джорджа Мелони за използване на шпионски софтуер срещу журналисти и активисти

Италиански депутати искат отговор за шпионаж над журналисти с "Парагон"
Снимка © Ben Stansall, БТА

Италиански депутати отправиха официално искане към правителството на премиерката Джорджа Мелони да поясни дали и кога е шпионирало журналисти, вероятно с използването на технология, предоставена от американската компания за шпионски софтуер „Парагон“. Това развитие е част от продължаващото разследване на предполагаеми незаконни наблюдения, които кабинетът категорично отрича.

Искане за официален отговор към правителството

Парламентарната комисия по сигурността (COPASIR) изпрати запитване до Алфредо Мантовано, заместник-секретар към канцеларията на премиера и координатор по разузнавателните въпроси, за да разбере дали журналисти са били обект на следене. По информация на Ройтерс, на този етап Мантовано не е отговорил на запитването, а и компанията „Парагон“ също не е предоставила коментар.

Правителството на Мелони е многократно обвинявано в използване на незаконно наблюдение за контрол и сплашване на критични към него лица, но тези обвинения са отхвърляни категорично от кабинета.

Случаят с „Парагон“ и международният контекст

През януари технологичната компания „Мета“ съобщи, че около 90 потребители на платформата ѝ за комуникация „УотсАп“ са били следени с шпионския софтуер на „Парагон“. Сред засегнатите са били и няколко италиански граждани.

Според Ройтерс през миналия месец италианската прокуратура започна разследване по сигнали, че бе следено няколко журналисти и инфлуенсъри, включително Чиро Пелегрино и Франческо Канчелато от сайта „Фенпейдж“, Роберто Д'Агостино – главен редактор на сайта „Дагоспиа“, както и нидерландската дясноориентирана инфлуенсърка Ева Влардингербрук.

Освен това, парламентарната комисия по сигурността даде информация, че както италиански, така и чуждестранни разузнавателни служби са използвали договори с „Парагон“ за следене на ограничен брой хора, като всички практики са били одобрени от прокуратурата.

Шпионски софтуер и критиците на правителството

Сред наблюдаваните лица са били активисти от неправителствена организация, занимаваща се с спасяване на мигранти в морето. Тези активисти са били критични към твърдолинейната политика на Мелони относно граничния контрол, което насочва вниманието към възможна опозиционна мотивация зад наблюденията.

Трагичната сага около предполагаемото използване на шпионски софтуер от страна на правителствени структури подчертава деликатния баланс между националната сигурност и защитата на гражданските права и свободата на словото в Италия.

Въпроси за прозрачност и законност

Инициативата на депутатите за изясняване на фактите подчертава необходимостта от повече прозрачност относно действията на разузнавателните служби и евентуалното им използване на чуждестранна технология за шпиониране.

Все още няма официален отговор от правителството, а разследванията на прокуратурата продължават, докато общественото внимание остава насочено към правата на журналистите и свободата на изразяване в страната.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent