Густаво Петро предлага Ватикана за домакин на мирни преговори с АНО

Президентът на Колумбия обсъди с папа Лъв Четиринадесети възможността Светият престол да посредничи в преговорите с бунтовниците

Густаво Петро предлага Ватикана за домакин на мирни преговори с АНО
Снимка © БТА

Президентът на Колумбия Густаво Петро изрази намерение да възобнови мирните преговори с най-голямата бунтовническа групировка в страната – Армията за национално освобождение (АНО), и предложи те да се проведат във Ватикана. Това съобщи самият той след среща с папа Лъв Четиринадесети във Ватикана, предаде Асошиейтед прес.

Инициативата за мирните преговори и срещата с папата

Густаво Петро обяви, че в разговор с папата е обсъдил възможността Светият престол да бъде домакин на преговорите с АНО. Видеозапис, публикуван на платформата „Екс“, показва заявлението на президента: „Говорих с папата какво може да се направи, за да може Ватикана да проведе мирни преговори“.

Петро уточни, че въпреки желанието на бунтовническата група преговорите да се състоят в Куба или Венецуела, той счита Ватикана за по-подходящо място, тъй като „мисля, че това е мястото, където можем да си спомним за теорията на ефективната любов“ – един от основните принципи на групировката.

Представители на Ватикана обаче не са изразили становище по предложението, а от страна на АНО все още няма официален коментар.

Причини за прекъсването на преговорите и политическият контекст

Колумбийското правителство прекрати действуващите мирни преговори с Армията за национално освобождение през януари, след като групировката извърши серия нападения в североизточния регион Кататумбо. Тези атаки доведоха до масово изселване на над 50 000 души от домовете им.

Президентът Петро, който в младостта си е принадлежал към друга бунтовническа формация, остро критикува ръководството на АНО, обвинявайки ги в корупция и изоставяне на революционните цели. „Те замениха знамената на промяната и трансформацията със знамената на мексиканските наркокартели“, коментира той.

АНО е основана през 60-те години от активисти и синдикални лидери, вдъхновени от кубинската революция и католическото движение „теология на освобождението“, което се бори срещу социалните и икономически неравенства.

Групировката включва и духовници като Камило Торес – свещеник, присъединил се малко след основаването й и загинал в сражение с колумбийската армия. Тази историческа връзка с религиозните движения дава допълнителен смисъл на идеята преговорите да се проведат във Ватикана.

Настоящата ситуация и призивите за възобновяване на диалога

По време на предизборната кампания Петро е обещал да сключи мир с АНО „в рамките на три месеца“ след завземането на властта. Три години след това обаче проблемите в селските райони продължават, като няколко въоръжени групи, включително АНО, продължават да водят бойни действия за контрол върху територии.

В подкрепа на мирния диалог се изказаха и католическите епископи на Колумбия, които призоваха както правителството, така и Армията за национално освобождение да възстановят преговорите.

Инициативата на президента Петро да използва Ватикана като място за преговори разкрива нов опит за намиране на посредничество и съживяване на изгубените надежди за мир в продължаващите години конфликт в Колумбия.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини