Горските пожари изпреварват земеделието като причина за загуба на гори през 2024

Пожарите стават водещ фактор за унищожаването на тропическите гори, като глобалната загуба достига рекордни стойности през 2024 г.

Горските пожари изпреварват земеделието като причина за загуба на гори през 2024
Снимка © Jae C. Hong, БТА

Горските пожари, усилени от глобалното затопляне, изпреварват земеделието и дърводобива като водеща причина за унищожаването на тропическите гори през 2024 година, показват нови данни, цитирани от "Гардиън". Загубата на гори на планетата достига рекордни стойности, като пожари и суша имат ключова роля в този процес.

Рекордни темпове на загуба на гори и пожари като главен фактор

Според анализ на Университета на Мериленд, публикуван в Global Forest Watch, между 2023 и 2024 г. горите на Земята са изчезнали на площ, равна на Италия. Загубите са причинени от комбинация на земеделие, дърводобив и пожари, като именно пожарите стават доминираща причина за унищожаването на тропическите гори – с изключение, тъй като пожарите не са естествена част от тези екосистеми.

Пожарите засегнаха както тропическите гори, така и тайгите в Канада и Сибир. Професор Мат Хансен, ръководител на анализа, определи данните като „плашещи“, а Елизабет Голдман, директор на Global Forest Watch, заяви, че тази актуализация „не прилича на нищо, което сме виждали през последните 20 години“.

Глобален и регионален контекст на загубата

В Бразилия загубата на гори през 2024 г. достига нови върхове, превишавайки нивата от управлението на Жаир Болсонаро. Страната е отговорна за 42% от обезлесяването на първичните тропически гори, което възлиза на повече от 25 000 квадратни километра. Тези данни контрастират с официалната бразилска статистика, която не отчита пожарите като част от обезлесяването.

В Боливия загубата на девствени гори почти се е умножила петкратно от 2020 г., достигайки над 14 000 кв. км, поради суша, пожари и политики за разширяване на селското стопанство. В Демократична република Конго и Конго-Бразавил, където се намират вторите по големина дъждовни гори на планетата, загубите също са достигнали рекорди.

На конференцията за климата COP26 в Глазгоу над 140 държавни лидери обещаха да спрат обезлесяването до края на десетилетието. Въпреки това, малко под четири години по-късно, страните са далеч от целта. За да бъде постигната, загубата на гори трябва да намалява с 20% годишно спрямо нивата от 2024 г.

Алармиращи предупреждения и обещания за действие

Хансен предупреждава: „Повишаването на глобалните температури прави горите по-горещи и суши, увеличавайки риска от пожари. Когато към това се прибави човешко запалване, дори отдалечените тропически гори могат да се превърнат в неконтролируеми пожари.“

Голдман нарече рекордната загуба на гори „глобална червена тревога“ и призова за колективни усилия: „Това е повик за действие от всеки човек, всяка компания и всяка страна, които ценят живота на планетата. Нашите икономики, общности и здраве зависят от горите.“

Професор Питър Потапов посочва, че светът рискува нов опасен цикъл: „2024 г. е най-лошата година по загуба на гори вследствие на пожари. Ако тенденцията продължи, това ще доведе до трайни промени в екосистемите и ще засили изменението на климата, подхранвайки още по-екстремни пожари. Това е опасна взаимовръзка, която не трябва да се допуска.“

Ситуацията в Северна Америка и Обединеното кралство

Сезонът на горските пожари в Северна Америка продължава по-дълго и с по-голяма интензивност от обичайното. Към 11 април в САЩ са регистрирани 17 400 пожара, които са изпепелили над 822 000 акра, което значително надвишава средните стойности. Въпреки спад в нивото на готовност през април, близо половината от територията на САЩ е с повишен риск поради суша.

Прогнозите за бъдещи години показват, че до 2052 г. половината от населението, изложено на риск от горски пожари, ще живее в южните региони на страната. Освен това горските пожари водят до повишен риск от наводнения и поражения върху местните племенни общности.

В Обединеното кралство площта, опожарена през 2025 г., вече е рекордна за повече от десетилетие – над 29 200 хектара. Това е повече от общия брой на изгорелите площи през 2019 г. Според изследователи, продължителното сухо и слънчево време в началото на годината е създал идеални условия за пожари. Повечето от тях са предизвикани от човешка дейност.

Необходимост от спешни действия за опазване на горите

Растящите пожари и обезлесяване формират заплашителна картина, която изисква бързо международно и локално внимание. Горите изпълняват ключова роля за биологичното разнообразие, въглеродния баланс и благосъстоянието на човечеството. Новите данни служат като предупреждение, че без адекватна намеса рисковете от климатични и екологични кризи ще нарастват.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent