"Голос" спира дейността си след осъждането на съпредседателя му
Независимото руско движение за наблюдение на изборите прекратява работа заради съдебен натиск и репресии

Единственото независимо руско движение за наблюдение на изборите „Голос“ обяви спиране на дейността си днес, след като съпредседателят му Григорий Мелконянц бе осъден на пет години затвор през май. Това съобщи агенция Ройтерс.
Причини за прекратяване на дейността
„Голос“ се прочу с разкриване на измами при парламентарните избори в Русия през 2011 г., което предизвика масови протести от страна на опозицията. Организацията също така критикуваше и изборите за президент през 2012 г. и най-скоро през 2024 г. Властите обаче винаги отхвърляха обвиненията за нарушения и квалифицираха движението като „чуждестранен агент“ – етикет с отрицателни коннотации, който намеква за шпионаж и чуждо влияние.
През май Григорий Мелконянц бе признат за виновен в работа с „нежелана организация“ и беше осъден на пет години затвор в наказателна колония. Той отрече повдигнатите срещу него обвинения. Според „Голос“ тази присъда е целяла да го заглуши и да попречи на дейността на движението.
Изявление на движението „Голос“
Днес организацията обяви, че преследванията и натискът от страна на властите я принуждават да прекрати всяка работа. „Съдебното решение не ни остави избор, след като постави не само участниците в 'Голос' в опасност от съдебно преследване, но и онези хора, които просто кандидатстваха за консултации и правна помощ“, се посочва в официалното изявление.
В него също така се отбелязва: „Справедливостта, уви, не винаги печели – ние трябва да се борим за нея. И винаги има риск да загубим. Този път се случи така.“
Значимостта на „Голос“ и контекстът на неговото затваряне
„Голос“ бе признат за важен независим наблюдател на изборните процеси в Русия, предоставяйки непартийна и обективна информация на обществеността. Спирането на дейността му отразява затрудненото положение на независимите граждански организации в страната, които се сблъскват с все по-строги ограничения и репресии.
Движението, основано с цел да следи за честността на изборите, постепенно стана стоматологично нежелано от руските власти, които виждат в него заплаха за официалните резултати и за легитимността на управлението.