Гърция модернизира военните си части с висока автономия и технологии

Проект "Дневен ред 2030" предвижда автономни формирования на Егейските острови и североизточната граница с Турция

Гърция модернизира военните си части с висока автономия и технологии
Снимка © Thanassis Stavrakis, БТА

Гръцкото министерство на националната отбрана планира да създаде военни формирования с висока оперативна и логистична автономност, които ще бъдат разположени на островите в Егейско море и в североизточния регион Еврос, граничещ с Турция. Тази инициатива е част от стратегията „Дневен ред 2030", насочена към модернизация на гръцките въоръжени сили, съобщава електронното издание на вестник „Катимерини".

Модернизация и самостоятелност на бойните части

Развитието на новите военни единици е обвързано с реорганизацията на висшето военно командване, след като Първа армия с щаб в Лариса беше разформирована. Целта е бойните части да получат повече автономия в оперативните и логистични решения, което да повиши тяхната ефективност и устойчивост в критични ситуации.

Центърът за изследвания, технологично развитие и иновации (КЕТАК) на гръцкия генерален щаб разработва технологии за увеличаване на самодостатъчността на формированията. Сред тях са системи за отглеждане на хранителни продукти на минимални площи, способни да съхраняват продоволствието дори при евентуална изолация. Освен това, единиците ще бъдат оборудвани с инсталации за обезсоляване на морска вода и слънчеви панели за производство на енергия.

Военни технологии и укрепване на критичната инфраструктура

Островите в източната част на Егейско море са особено уязвими поради географското си разположение и евентуална възможност за конфликти. В този контекст гръцкото военно планиране се ръководи от опита, натрупан по време на войната в Украйна, където малки бойни части успяват да устоят на преобладаващи сили, отбелязва „Катимерини".

Бойните формирования ще разполагат с дронове с офанзивни възможности. В КЕТАК е създаден дрон от тип FPV (First Person View), чиято цена се стреми да остане под 500 евро на брой. Това позволява съвременно и ефективно използване на безпилотните апарати в големи количества, както е наблюдавано на фронта в Украйна.

Едновременно с това се разработват и преносими системи за борба с вражески дронове, като всяко приоритетно формирование по границите трябва да разполага с 1-2 такива устройства.

За по-сигурна защита на военните части е решено критичната инфраструктура да бъде разположена под земята. Тези дейности трябва да завършат до 2028 година, съобщи гръцкият министър на отбраната Никос Дендиас.

Допълнително се планира разполагането на ракетни системи за борба с кораби на островите, с цел засилване на отбранителния потенциал в чувствителните морски райони.

Технологично превъзходство и готовност

Тези мерки са насочени към изграждането на военни формирования, способни да функционират независимо и ефективно в потенциални конфликти или кризи. Високата степен на автономност, осигурена чрез напреднали технологични решения и логистична самодостатъчност, ще подсили гръцката отбранителна способност както по морските граници, така и на сухопътните фронтове в близост до Турция.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини

Manage cookie consent