Гърция и Либия в дипломатическо напрежение около турско-либийското море
Визитата на Йоргос Герапетритис в Триполи цели обсъждане на миграция и икономически зони

Писмо от Либия до ООН, което потвърждава условията на турско-либийското морско споразумение от 2019 г., предизвика ново дипломатическо напрежение между Атина и Триполи. Документът обвинява Гърция в нарушаване на либийските права, след като тя предостави на компанията „ЕксонМобил“ концесия за два офшорни блока югозападно от остров Крит – зона, обхваната от споразумението между Турция и Либия, което Гърция оспорва.
Визита на гръцкия външен министър в Либия и обсъждане на сътрудничество
Министърът на външните работи на Гърция Йоргос Герапетритис отпътува за Триполи, където ще се срещне с представители на Либийското правителство на националното съгласие. Целта на посещението е да се дискутират възможностите за разширяване на двустранното сътрудничество в борбата с нелегалната миграция от либийските брегове към гръцкия остров Крит, както и евентуална промяна в позицията на източните власти на Либия по въпроса за изключителните икономически зони в Средиземно море.
Според гръцкия вестник „Катимерини“ обаче Либия остава твърдо привързана към пакта с Турция, което се доказва и от наскоро подписания договор за военно сътрудничество между двете страни и продължаващата турска военна подкрепа, която според наблюдатели е оказала ключова роля за запазването на властта на Триполи през 2019 г.
Герапетритис вероятно ще окаже натиск върху либийското временно правителство по повод морското споразумение, но официални източници допускат, че реален напредък е възможен предимно в сферата на сътрудничеството по миграционните въпроси. Това се дължи на факта, че основният поток бежанци към Крит идва от Източна Либия.
Укрепване на гръцките връзки с Източна Либия
В контекста на нарастващото напрежение Атина засилва връзките си с представителите на Източна Либия, включително с военния лидер генерал Халифа Хафтар и председателя на парламента Агила Салех. Салех е поканен за визита в Гърция, а в момента се обсъжда потенциално споразумение за изключителна икономическа зона между Гърция и Бенгази. Ако договорът бъде одобрен от либийския парламент, той ще постави сериозно предизвикателство пред валидността на турско-либийския морски меморандум.
Анализатори посочват, че промени в политическата ориентация на либийското правителство в Триполи са малко вероятни дори при евентуална смяна на властта. Премиерът Абдул Хамид Дбейба, подобно на своя предшественик Файез ал Сарадж, поддържа силни връзки с Анкара. Освен това, турските инвестиции и програми за обучение в Източна Либия допълнително затвърждават влиянието на Турция в региона.
Гръцката дипломация пред нови предизвикателства
В този контекст усилията на гръцкия външен министър маркират завой към по-активна политика в Източна Либия. Основната цел е да бъде ограничено пълното сближаване на либийския изток с Турция, което би засилило регионалното влияние на Анкара. Успехът на тази стратегия зависи от готовността на Атина да участва в по-обширни и комплексни споразумения, включително в областта на сигурността, каквито досега гръцката страна е избягвала, отбелязва „Катимерини“.