Германия и ЕС обсъждат по-строги санкции срещу Русия заради Украйна
Торстен Фрай призова за забрана на вноса на руски газ и уран и използване на замразените руски активи като част от новия пакет санкции

Европейските лидери трябва да напуснат „зоната си на комфорт“ и да разгледат по-сериозни санкции срещу Русия, включително забрана за внос на газ и уран и използване на замразените руски държавни активи, заяви Торстен Фрай, началник на кабинета на новия германски канцлер, в интервю за Ройтерс. Той подчерта, че предстоящите мерки трябва да надхвърлят досегашните ограничения с цел да окажат истинско въздействие върху Москва.
ЕС и Великобритания въвеждат нови санкции
Във вторник Европейският съюз и Великобритания обявиха нов пакет санкции срещу Русия, свързани с нейната инвазия в Украйна. Новите мерки са насочени към "сенчестия флот" от петролни танкери и финансови компании, които подпомагат Кремъл да заобиколи предишните санкции. Въпреки това, Фрай посочи, че тези действия са само началото, а следващите рестрикции ще бъдат по-строги, дори ако това засегне и други страни от ЕС.
Засилване на санкционния натиск върху Русия
Торстен Фрай заяви: „Трябва да излезем от зоната си на комфорт и да приемем мерки, които наистина надхвърлят статуквото.“ Той подкрепи идеята за европейска забрана на вноса на руски газ и уран и за използване на замразените руски държавни активи като ефективни санкции, които биха причинили реална вреда на Русия и биха постигнали желания ефект.
Фрай също така подкрепи санкции срещу газопроводите „Северен поток“ през Балтийско море, като допълнителна стъпка за натиск срещу руския енергиен сектор. Новият германски канцлер Фридрих Мерц, който встъпи в длъжност този месец, по-рано съобщи, че Германия и съюзниците ѝ са готови да предприемат законови действия за конфискуване на замразените руски активи и продължават обсъждане на санкции за руската енергетика.
Втвърдяване на тона спрямо Кремъл
След като руският президент Владимир Путин отказа да приеме призива на Европа за прекратяване на огъня в Украйна, настроението в Берлин се изостри още повече. Фрай посочи, че Русия разбира и уважава само ясни и твърди послания. „Силно подкрепям поемането по този път, защото видяхме, че Русия приема само такива ясни думи,“ каза той.
Началникът на кабинета подчерта, че Путин няма воля за мир. По време на миналогодишните преговори в Истанбул, руските атаки не само не са спрели, но и са се засилили. „Той играе, за да печели време,” заяви Фрай, като добави, че руският лидер се стреми да постигне военните си цели с военни средства и заради това не очаква бързо сключване на мир.
Възможно увеличаване на военната помощ за Украйна
Фрай не изключи възможността Германия да предостави на Украйна повече от предвидените в проектобюджета за тази година 7 милиарда евро за военна помощ, но не уточни с колко би могло да се увеличи финансирането.