Генералният секретар на НАТО Марк Рюте предупреждава за руска военна заплаха
Рюте подчертава необходимостта от увеличаване на отбранителните разходи и модернизация преди срещата на върха в Хага

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви на пресконференция в Брюксел, че Русия произвежда боеприпаси в количества, невиждани през последните десетилетия, и че това представлява сериозна заплаха за сигурността на алианса.
След срещата си с президента на Чехия Петър Павел в централата на НАТО, Рюте обяви, че Русия произвежда четири пъти повече боеприпаси в сравнение със страните от НАТО. Той предупреди, че според открити източници в следващите години Москва може да предприеме необмислени стъпки.
Потенциална заплаха от Русия
„Трябва да направим така, че ако (руският президент Владимир) Путин нападне сега или в близко бъдеще, отговорът ще бъде опустошителен“, подчерта генералният секретар в отговор на въпрос, свързан със струпването на руски военни сили по границата с Финландия.
По думите му в момента не е възможно да се предвиди изходът от мирните преговори за Украйна, но е от решаващо значение страните да гарантират, че след края на конфликта Русия няма да опита да повтори подобни агресивни действия.
Необходимостта от засилване на отбраната в НАТО
Рюте подчерта, че основната мисия на алианса в момента е подобряване на отбранителните способности на съюзниците. Той призова страните членки да увеличат разходите за отбрана, което е ключов приоритет преди предстоящата среща на върха на НАТО, която ще се проведе в Хага следващия месец.
„Споделянето на тежестта трябва да бъде по-честно — необходимо е да направим много повече в навечерието на предстоящата среща. Трябва да инвестираме в нови технологии и да имаме силно и по-бързо трансатлантическо отбранително производство“, заяви генералният секретар на НАТО.
Подсилване на трансатлантическата отбрана
Рюте акцентира на значението на иновациите и модернизацията в отбранителния сектор, за да се гарантира адекватна реакция на заплахи като тези, които идват от Русия. През следващия месец, на срещата в Хага, страните-членки ще обсъждат конкретни мерки за укрепване на колективната си сигурност.
Този акцент върху силната и технологично напреднала отбрана цели да гарантира, че алиансът е подготвен да се справи с потенциални агресии и да защити своите членове в един все по-нестабилен геополитически контекст.