Експерти обсъждат предизвикателствата пред журналистиката в Европа
Социалните мрежи и изкуственият интелект поставят под напрежение традиционните медии и журналистическата независимост

Натискът върху журналистите и традиционните медии в Европа се засилва поради влиянието на социалните мрежи и бързото навлизане на новите технологии, съобщиха експерти по време на общо заседание на комисии към Европейския парламент.
Технологиите променят медиите и затрудняват журналистическата независимост
Заместник-генералният директор на австрийската информационна агенция АПА и зам.-председател на пресклуб „Конкордиа“ Катарина Шел посочи, че използването на изкуствен интелект (ИИ) в редакционната работа ограничава самостоятелността на журналистите. Тя определя въздействието на новите технологии върху медиите като част от поредица от смущения, които променят не само начина, по който потребителите консумират съдържание и бизнес моделите на медиите, но и принципите на самата журналистика.
По думите ѝ ключовият въпрос е дали разполагаме с необходимите етични и законови рамки за управление на тази рязка трансформация. „Наблюдаваме натиск върху журналистите и ограничаване на тяхната професионална роля. Въпреки увеличаването на броя на медийните източници, не всяко съдържание може да бъде определено като журналистика“, коментира Шел. В Австрия например тече обсъждане за дефиниране на понятието „медийни компании“ и „медийни работници“.
Тя допълни, че традиционните медии са изправени пред сериозни предизвикателства, включително проблеми с „алтернативните“ медии, които създават паралелни реалности и изкривяват фактите. „Кой определя кое е журналистика?“ попита още тя. Шел докладва за нарастващ брой съдебни дела срещу журналисти с искания за големи обезщетения, което е довело до създаване на специален фонд в Австрия за подпомагане на пострадалите представители на гилдията.
Социалните платформи влияят върху медийното разнообразие и доверието в журналистиката
Ейнар Халиен, редактор в норвежка медийна група, отбеляза, че през последните 10-15 години либералните демокрации отслабват, а медиите губят разнообразието си. Той акцентира върху силната конкуренция от страна на социалните мрежи и нежеланието на потребителите да плащат за новинарско съдържание.
„Младите хора избягват традиционните медии, което ги прави по-уязвими“, посочи Халиен. Според него доверието в медиите намалява, значителна част от собствеността на медии преминава в ръцете на олигарси, а голям брой хора избягват новините – тенденция, която той оценява като опасна. Той подчерта, че журналистиката, която не достига до достатъчно хора, не може ефективно да опровергава политици, злоупотребяващи с доверието на избирателите.
Европейската обществена медийна сцена и предизвикателствата пред доверието
Директорът на представителството на Европейския съюз за радио и телевизия в Брюксел, Вутер Гек, докладва, че годишният бюджет за местно съдържание в обществените медии в ЕС е около 21 милиарда евро. В тези медии работят общо 42 000 души. Той посочи, че доверието на европейските граждани в медиите остава високо, но в същото време се увеличава разпространението на фалшива информация в интернет.
Гек също предупреди за нарастващите онлайн кампании, насочени срещу демокрацията и насърчаващи недоверие, в които се използват технологии с изкуствен интелект. „Онлайн платформите не полагат достатъчно усилия в борбата с дезинформацията и фалшивите новини,“ допълни той.
Предизвикателствата пред медиите и журналистиката в дигиталната епоха
Общата картина, очертана от експертите, представя европейските медии в период на сериозни трансформации и рискове. На фона на технологичните промени, нарастващата дезинформация и политическия натиск журналистиката се сблъсква с нарастващи изисквания за защита на нейната независимост и достоверност.
Ключов момент остава и това доколко законодателството и етичните стандарти ще могат да отговорят на динамично променящите се условия в медийния сектор и да защитят правата и свободата на журналистите.