Девет европейски държави настояват за облекчаване на експулсирането на престъпници
Италия, Дания и още седем страни призовават за преразглеждане на тълкуването на Европейската конвенция за човешките права след среща в Рим

Девет европейски държави призоваха за облекчаване на процедурите по експулсиране на чуждестранни престъпници чрез преразглеждане на тълкуването на Европейската конвенция за човешките права. Призивът беше отправен с обща декларация, обявена снощи след среща в Рим между премиерките на Италия и Дания.
Обединена позиция на девет страни от ЕС
Под декларацията се подписаха лидерите на Италия, Дания, Австрия, Белгия, Чехия, Естония, Латвия, Литва и Полша. Документът беше огласен след двустранна среща в италианската столица между министър-председателката Джорджа Мелони от Италия и министър-председателката Мете Фредериксен от Дания. И двете държави са известни с твърдата си позиция по въпросите на миграцията, отбелязва АФП.
В декларацията се посочва: „Бихме искали да използваме демократичното си право да възбудим нова, открита дискусия по въпроса за интерпретацията на европейската Конвенция за човешките права. Трябва да възстановим правилния баланс. Нашите държави ще работят заедно за постигането на тази цел“, заявиха в комюникето, разпространено от канцеларията на Мелони.
Причини и цел на инициативата
Лидерите подчертават необходимостта от старт на дискусия, която да съпостави международните конвенции с актуалната ситуация в държавите членки. „Ние принадлежим на различни политически семейства и следваме различни политически традиции. Но е нужно да се започне дискусия за това как международните конвенции се съотнасят с реалността, в която сме поставени днес“, гласи още декларацията.
Инициативата цели да улесни изключването на чуждестранни престъпници от територията на съответните държави, като се избегнат правни пречки, произтичащи от сегашното тълкуване на Конвенцията за човешките права. Според подкрепящите позицията страни засилването на този контрол би подобрило националната сигурност и обществен ред.
Насоки за бъдещите действия
- Организиране на по-широка дискусия на европейско ниво за тълкуването на Конвенцията.
- Предприемане на съвместни действия за подобряване на законодателната рамка, регулираща експулсирането на чужденци с криминални прояви.
- Запазване на баланса между правата на човека и мерките за защита на обществения интерес.
Инициативата на деветте държави повдига важен въпрос пред ЕС, като очертава възможност за реформа в областта на миграционната политика и сигурността.