Британската полиция арестува над 20 души заради "Действие за Палестина"
Забраната на групата "Действие за Палестина" влезе в сила, протестите пред парламента в Лондон продължават с полицейски арести

Британската полиция арестува над 20 души по обвинения в тероризъм заради подкрепата им към групата „Действие за Палестина“, чието дейност бе забранена в Обединеното кралство. Това стана в деня, когато забраната официално влезе в сила в Лондон, съобщиха местните власти.
Забраната и реакциите след нея
Министерството на вътрешните работи наложи забраната миналия месец, след като активисти на „Действие за Палестина“ нахлуха в база на Кралските военновъздушни сили и повредиха два самолета. Протестът беше насочен срещу британската подкрепа за Израел.
В късните часове на снощи съдът отхвърли жалбата на групата срещу забраната, с което решението на парламента официално влезе в сила от полунощ. Сега според британските антитерористични закони всякакви прояви на подкрепа или одобрение на забранена организация са престъпление и могат да бъдат наказани с до 14 години затвор и/или глоба.
Великобритания прилага тези закони вече към 81 организации, сред които са „Хамас“, „Ал Каида“ и „Ислямска държава“.
Протести и международен контекст
В същия ден поддръжници на „Действие за Палестина“ се събраха на площада пред парламента в Лондон, носейки плакати с послания като „Противопоставям се на геноцида. Подкрепям „Действие за Палестина“.“ Телевизия „Скай нюз“ показа кадри как част от протестиращите са задържани от полицията с белезници.
Групата е насочила протестните си действия към компании, свързани с Израел, на територията на Великобритания.
Междувременно ООН обвини Израел в извършване на „действия на геноцид“ срещу палестинците в ивицата Газа, в разгара на военния конфликт, започнал на 7 октомври 2023 г. Израел отхвърля тези обвинения.
Официални позиции и критики
Министърката на вътрешните работи Ивет Купър посочи, че „насилието и нанасянето на щети нямат място в легитимните протести“ и защити решението за забрана, като го обоснова с дейностите на групировката.
От друга страна, някои експерти на ООН и организации за граждански права изразиха мнението, че провокираното увреждане на имущество не е еквивалентно на терористична дейност. Те критикуват мярката като прекомерна и застрашаваща свободата на изразяване.
Правната рамка зад забраната
- Забраната на „Действие за Палестина“ е на основание британските антитерористични закони.
- Тези закони позволяват санкции срещу групи, ангажирани с насилие или подкрепа на терористични действия.
- Наказанията достигат до 14 години затвор и/или глоба.
- Великобритания вече е забранила 81 организации по подобен начин, сред които известни терористични групи.
Това развитие поставя акцент върху баланса между правото на протест и правната отговорност за действия, които се възприемат като заплаха за обществената сигурност.