България и Гърция подписаха петгодишно споразумение за управлението на водите от Арда
Споразумението, одобрено миналата седмица, осигурява напояване на 20 000 хектара земя в Северна Гърция и облекчава напрежението между двете страни

България и Гърция подписаха петгодишно споразумение за управлението на водите от река Арда, което цели да осигури напояване на земеделските площи в Северна Гърция. Споразумението, постигнато след продължителни преговори, беше одобрено от българския Министерски съвет миналата седмица и облекчи притесненията на гръцките фермери в региона Еврос, съобщи гръцкото издание Kathimerini, цитирайки Българското външно министерство и агенция Reuters.
Основни условия на споразумението
На 2 май външните министри на България и Гърция подписаха съвместна декларация, според която България ще изпуска вода в размер, определян ежегодно след оценка на вътрешните си нужди, от река Арда за напояване на около 20 000 хектара от равнината Еврос в Северна Гърция. Този воден ресурс произхожда от планинските източници в България.
От външното министерство на България подчертаха, че и двете страни оценяват значението на водните ресурси и необходимостта от тяхната защита, особено предвид рисковете, свързани с изменението на климата, но не предоставиха допълнителни подробности за споразумението.
Реакцията на земеделците и исторически контекст
Гръцките фермери в района на Еврос посрещнаха с облекчение новината за сключеното споразумение, тъй като то гарантира достъп до вода в критичния сезон за напояване, който в момента тече. „В последния момент имаше решение“, заяви Димитрис Дракудис, ръководител на местна фермерска асоциация, като уточни, че фермерите все още очакват повече детайли относно условията на сделката.
Българският министър на околната среда Манол Генов припомни, че преди това България е предоставяла вода на Гърция по силата на 60-годишно репатрационно споразумение от 1964 година. След изтичането му миналата година бе подписано ново споразумение между НЕК и гръцка страна, по което обаче водата се обезпечаваше със взаимно връщане на електроенергия. Това споразумение също вече е изтекло.
Министър Генов уточни, че новата сделка няма да бъде безплатна, а водеща роля в нея ще играе външното министерство на България, предвид характера ѝ на дипломатическо и търговско споразумение.
Предизвикателства и реакции в България
Преди подписването на споразумението напрежението във връзка с водите на Арда се засили, като в северния гръцки регион Еврос фермерите организираха протести с блокади на трактори, настоявайки за бързо решение по въпроса. От своя страна в България темата предизвика разгорещени политически спорове, като опозиционни партии обвиняваха правителството, че предоставя ценния воден ресурс безплатно, припомня Kathimerini.
Значение на споразумението за региона
Новото петгодишно споразумение има за цел да установи стабилно и прозрачно сътрудничество между България и Гърция в управлението на общите водни ресурси. Това е важно не само за гарантиране на земеделските дейности в Северна Гърция, но и за адаптиране към предизвикателствата, произтичащи от климатичните промени. Съвместната работа и диалог ще помогнат за намаляване на напреженията и засилване на приятелските отношения между двете съседни държави.