Администрацията на Тръмп иска експулсирането на изследователка от Харвард

Ксения Петрова е задържана заради нерегламентирано пренасяне на биологични проби и търси убежище в САЩ заради страх от политическо преследване в Русия

Снимка © БТА

Администрацията на президента Доналд Тръмп се стреми да експулсира Ксения Петрова, изследователка в медицинския колеж на Харвардския университет с руски произход, която бяга в чужбина заради страх от политическо преследване. Това бе съобщено от адвоката ѝ, след като тя беше задържана в САЩ заради нерегламентирано пренасяне на биологични проби.

Задържането и мотивите за експулсация

Ксения Петрова беше арестувана през февруари на летището в Бостън при връщане от Париж. Американските митнически и имиграционни власти посочиха като основание за задържането ѝ, че тя не е декларирала биологични проби в багажа си. След това виза ѝ беше анулирана, а властите започнаха процедура по нейна експулсиция към Русия.

„Вярно е, правителството се опитва да експулсира Ксения“, заяви адвокатът ѝ Грегорий Романовски в кореспонденция с Франс прес. Той обаче добави, че предстои защитата ѝ да отстоява искането за предоставяне на убежище и не очаква да бъде взето решение за незабавно експулсиране.

Причини за страх и правна защита

В текст на депозирана жалба Петрова посочва, че се страхува от арест в Русия заради участието си в опозиционни протести в страната. Това я кара да търси защита в САЩ под формата на убежище.

„Ще продължим да се борим за свободата на Ксения и за нейния миграционен статут в САЩ“, заяви Романовски, като посочи, че борбата за правата ѝ предстои да бъде водена на правно ниво.

Административна политика и контекст

От януари, след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп, администрацията му засили мерките срещу нелегалната имиграция чрез арести и експулсирания, които понякога биват критикувани като произволни и извършвани без съдебни процеси. Също така бяха отменени визи на чуждестранни студенти, ангажирани в пропалестински протести.

В същото време администрацията на Тръмп намали субсидиите на водещи университети, включително Харвард, заради допускането на студентски движения в подкрепа на палестинците по време на израелската военна операция в ивицата Газа, която отне живота на хиляди хора.

Училищата и политическият натиск

Тази стъпка се разглежда и като част от по-широкия политически натиск върху академичните институции и студентските организации, които изразяват несъгласие с външнополитическите решения на администрацията на САЩ. Подобни мерки създават напрежение между властите и академичната общност.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини