65% от съдиите и прокурорите в Испания участваха в тридневна стачка

Стачката е организирана от пет консервативни асоциации срещу съдебната реформа и гарантира върховенството на закона

65% от съдиите и прокурорите в Испания участваха в тридневна стачка
Снимка © БТА

65% от съдиите и прокурорите в Испания участваха в третия и последен ден на тридневна стачка срещу съдебната реформа, организирана от пет консервативни асоциации. Според организаторите средното участие през трите дни е около 70%, докато Министерството на правосъдието отчита значително по-ниски стойности.

Масово участие и реакция от организаторите

Петте асоциации – Професионалната асоциация на съдебната власт, Съдебна асоциация „Франсиско де Витория“, Независим съдебен форум, Асоциация на прокурорите и Професионална и независима асоциация на прокурорите – определят стачката като „огромен успех“ и „масово участие“. В обединено изявление те подчертават, че целта им е била да повишат осведомеността за легитимните искания за реформи, които да подобрят съдебната система и да гарантират върховенството на закона, като винаги са действали „с уважение и отговорност към хората, които се доверяват на правосъдието“.

Организаторите изказват и благодарности към своите колеги, които са показали „жертвоготовност и смелост“ в защитата на гражданските права, професионалното достойнство и независимостта на съдебната власт. Те описват стачката като историческа, тъй като никога досега не е имало три последователни дни с толкова високо участие от страна на съдии и прокурори.

Причини за стачката и критики към реформите

Основният повод за протестите са законопроектите на испанското правителство, които променят правилата за достъп до съдебната професия и статута на прокуратурата. Според асоциациите, реформите са приети без достатъчно консултации с юридическата общност и предоставят по-големи правомощия на главния прокурор, като същевременно нарушават принципите на равенство и заслуги.

Те възразяват срещу въвеждането на 1004 заместващи съдии и прокурори чрез „специални изпити“, което според тях е несправедливо към около 4000 млади кандидати – предимно жени – които са посветили усилията си на постигане на кариера в съдебната система.

Организациите изразяват съжаление за липсата на диалог с Министерството на правосъдието и критикуват въвеждането на изменения в процеса за назначаване на заместващи магистрати, които според тях нарушават конституционни принципи.

Ограничена информация за участието от Висшия съдебен съвет

Висшият съдебен съвет на Испания обяви, че няма правомощия да събира задължителни данни за участниците в стачката, тъй като Пленумът е счел стачката за необявена според споразумение от 26 юни 2025 г. Министерството на правосъдието поискало от Съвета и Главната прокуратура да предоставят информация за протестиращите съдии и прокурори, с цел да бъде удържано съответното заплащане.

В отговор Висшият съдебен съвет посочва, че не смята стачката за формално обявена и поради това няма да предоставя данни за участниците. В изявлението си Съветът отбелязва и че не са получавани сигнали за инциденти, налагащи намеса от ръководните съдебни органи по време на трите дни на протест.

Стачката като съпротива за независимостта на съдебната власт

Тридневната стачка на съдии и прокурори в Испания демонстрира сериозната съпротива срещу планираните съдебни реформи, които според протестиращите застрашават принципите на справедливост и независимост в съдебната система. Масовото участие и категоричните послания от страна на организаторите подчертават тежестта на темата в професионалните среди и обществото.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent