20 държави от ЕС осъдиха забраната на ЛГБТ+ парад в Будапеща
Нов закон в Унгария ограничава ЛГБТ+ шествия и налага глоби до 200 000 форинта

Двадесет държави от Европейския съюз изразиха сериозно безпокойство относно опитите на унгарското правителство да забрани провеждането на ЛГБТ+ парад в Будапеща. Това се случва след приемането на закон, който ограничава правото на организиране на такива прояви в унгарската столица и налага санкции на организаторите и участниците.
Международна реакция срещу новия закон в Унгария
В началото на март управляващата партия ФИДЕС в Унгария предложи и прие законопроект, забраняващ шествията на ЛГБТ+ общността в Будапеща. Новите разпоредби включват налагането на глоби на организаторите и участниците в събитията, ако те се проведат въпреки забраната.
В отговор двадесет държави от Европейския съюз, сред които Австрия, Белгия, Чехия, Кипър, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Ирландия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Португалия, Словения, Испания и Швеция, публикуваха съвместно изявление. В него се посочва, че новите законови промени нарушават основните права на ЛГБТ+ общността.
От останалите страни членки на ЕС Хърватия, Словакия, България, Румъния, Италия и Полша не подкрепиха декларацията.
Последици от закона за организаторите и участниците
Според новото законодателство, участниците в ЛГБТ+ събития в Унгария могат да бъдат наказвани с глоби до 200 000 форинта, което е приблизително 560 долара. Властите планират да използват технологии за лицево разпознаване, за да идентифицират и санкционират хората, участващи в шествията.
Законът обхваща както организаторите, така и участниците, като и двете групи могат да бъдат подложени на административни наказания. Това предизвика остра критика от страна на редица европейски държави, които възприемат тази мярка като ограничаване на свободите и дискриминация спрямо ЛГБТ+ общността.
Политически и социални измерения на спора
Въвеждането на такива закони в Унгария се възприема от критиците като част от по-широка тенденция за ограничаване на правата на малцинствата. Правозащитни организации и много европейски политици предупреждават, че подобни мерки могат да доведат до увеличаване на социалното напрежение и дискриминацията.
От друга страна, унгарското правителство защитава закона като необходим за "опазване на традиционните ценности" и обществения ред, но този подход среща силни критики в международен план.