Капсулата на "Спейс Екс" с международни астронавти се връща към Земята
Върнатите астронавти от Индия, Полша, Унгария и САЩ приключват историческа мисия на МКС

Капсулата на компанията „Спейс Екс“ с астронавти от Индия, Полша, Унгария и САЩ се отдели от Международната космическа станция (МКС) и започна връщането си към Земята, съобщиха от АП. Това е исторически момент, тъй като за първи път представител на Индия стъпи на борда на МКС, отбелязва БТА.
Историческа мисия с международно участие
Връщащата се към Земята капсула включва астронавти от четири държави – индиецът Шубханшу Шукла, полякът Славош Узнански-Вишневски, унгарецът Тибор Капу и американката Пеги Уитсън. Пеги Уитсън е свързана с частната космическа компания „Аксиом Спейс“ и е част от екипажа, който осъществи мисията.
Тримата астронавти от Индия, Полша и Унгария реализираха десетки научни експерименти по време на престоя си на орбиталната станция. Те също проведоха разговори с премиерите на страните си, както и със своите семейства, което допринесе за значимостта и обществената подкрепа на мисията.
Старт и финал на мисията
Корабът „Дракон“, с който астронавтите пристигнаха на МКС, беше изстрелян на 25 юни от центъра Кейп Канаверал с ракета „Фалкон 9“ на „Спейс Екс“. Привеждането на капсулата към Земята е планирано за вторник, като се очаква тя да се приводни в Тихия океан, недалеч от южнокалифорнийския бряг.
Финансиране и международно партньорство
Мисията е първата за Индия, Полша и Унгария, които за първи път изпращат свои астронавти в космоса. Тези три държави поделиха разходите за експедицията, като всяка от тях плати над 65 милиона щатски долара, отбелязва АП. Съвместната финансова и научна инициатива демонстрира нарастващото значение на космическите изследвания и международното сътрудничество в тази област.