Драго Драганов разказва за цирковото изкуство и виртуалния музей

Водещият споделя за своята страст към цирка и връзките между поколенията

Снимка ©

Драго Драганов, известен телевизионен водещ, сподели в предаването "Хоризонт" за своята дълбока привързаност към цирковото изкуство и за създаването на виртуалния музей www.bgcircus.com. В нощния блок на 15 октомври, по време на разговора, той беше изненадан от многобройни обаждания от слушатели, сред които и 81-годишната Радка Пеловска от Троян, която иска да му подари ценна програма от 1955 година.

Спомен от детството

Радка разказа, че през 1955 година в родния ѝ град посетила цирк "Република", където се сприятелила с малката циркова артистка Веселинка. След представлението, Веселинка ѝ подарила мъничка програма, която Радка съхранила 70 години. "Тази програма е безценен спомен, който пазя от детството си," сподели тя.

Драганов, който също е бил омагьосан от цирковото изкуство, разказа как баба му го е водила на циркови представления и как е изгубил сестра си в тълпата, докато моли за афиш. Той вече е събрал над 10 000 плаката и 5 000 афиша, всеки от които носи своята уникална история. "Когато циркът изгори през 1983 година, аз бях само 12-годишен и вече имах солидна колекция," добави Драганов.

Връзката между поколенията

Оказва се, че Веселинка, с която Радка се е сприятелила, е жива и здрава и е приятелка на Драганов. Със свързването на двете жени, Драганов се надява, че те ще успеят да се видят и да споделят своите спомени. "Радка е пазила тази програма толкова години, а в същото време е преминала през толкова много промени в живота си," коментира Драганов.

Веска, която е част от трупа "Димчеви", продължава да се занимава с цирково изкуство и предава страстта на децата си. "За Радка, времето, прекарано с Веска, е било като среща с дете от вълшебен свят," заключи Драганов.

Виртуален музей и бъдещи планове

Драго Драганов създаде виртуалния музей през 2015 година, където публикува по азбучен ред плакати, програми и флаери от историята на българския цирк. "Там всеки може да проследи трансформациите на нашето цирково изкуство," подчерта той. Музеят е отражение на дългогодишната му страст и желание да съхрани паметта на цирковите артисти.

Драганов планира да продължи да разширява своята колекция и да включва нови материали, за да може всеки, който се интересува от българското цирково изкуство, да получи достъп до богатството на неговата история.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини