Засушаването в Монтанско заплашва реколтата от царевица и слънчоглед

Продължителните горещини застрашават селскостопанската продукция, като земеделците обмислят ранно прибиране на царевицата

Засушаването в Монтанско заплашва реколтата от царевица и слънчоглед
Снимка © Кореспондент на БТА в Монтана Цветомир Цветков

Заради продължителните горещини и засушаване през този юли пролетната селскостопанска реколта в Монтанско е под сериозна заплаха. Земеделските производители могат да се сблъскат с пълна загуба на добивите, особено при царевицата и слънчогледа, съобщи за БТА председателят на „Монтански съюз на зърнопроизводителите“ Николай Синигерски.

Засушаването заплашва реколтата от царевица и слънчоглед

„Пролетниците в региона са сериозно засегнати от липсата на необходимата влага и високите температури от началото на месеца“, обясни Синигерски. Той подчерта, че царевицата е най-уязвима към сегашното положение. Докато кочаните все още не са оформени, растенията са застрашени от изсъхване, което би довело до пълна загуба на реколтата.

„Колегите земеделци вече обмислят да започнат прибиране на царевицата чрез силажиране още следващата седмица. Това означава използване на силажни комбайни, за да превърнат царевицата в храна за животните, докато стеблата все още са зелени. Ако не паднат обилни дъждове в рамките на седмица, загубите ще са тотални“, коментира председателят на съюза.

При слънчогледа ситуацията също е тревожна. На някои места вече са се оформили пити, но условията на засушаване ще се отразят негативно и се очаква добивът да бъде значително по-слаб от обичайното.

Повтаряща се криза и негативни нагласи сред земеделците

Синигерски посочи, че това е третата поредна година с рязко засушаване през лятото в региона. „Тенденцията е тревожна и много колеги вече напускат земеделието поради финансовите рискове и промените в климата. Тези, които остават, често трябва да теглят заеми и задлъжняват сериозно“, заяви той.

Според него, досега се е наблюдавало, че през десет години има около две добри, две лоши и няколко години без печалба. Сега обаче лошите години зачестяват и засягат все повече производители.

Освен климатичните условия земеделците са притеснени и от ниските изкупни цени на продукцията. Кампанията за покупка на пшеница тази година започна при цени около 300-310 лева за тон, което е с 40 лева по-малко спрямо предходната година. „Още в началото на жътвата очакванията за добър добив се разминават с реалността заради засушаването през юни“, добави Николай Синигерски.

Перспективи за земеделието в Монтанско

Текущите метеорологични условия и ниските цени на пазара създават трудности за устойчивото развитие на земеделието в региона. Земеделските стопани се изправят пред предизвикателството да се адаптират към променящия се климат и пазарна среда, за да запазят поминъка си.

„Необходима е подкрепа и устойчиви решения, които да осигурят бъдеще за земеделието в Монтанско“, посочи Синигерски, подчертавайки опасността от масов отказ от тази дейност.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent