Започна археологическият сезон в раннонеолитното селище край Оходен
Изследват нови структури и палеолитни артефакти в селището, финансирани с подкрепата на Министерството на културата

Започна новият археологически сезон в раннонеолитното селище край врачанското село Оходен, съобщи за БТА директорът на Регионален исторически музей Враца и ръководител на проучванията Георги Ганецовски. Целта е да се разкрият нови части от селището и да се изследват досега неизвестни структури, като са предвидени два нови квадрата от план-квадратната мрежа за проучване.
Проучвания на нови структури и най-ранни следи от палеолита
Сред поставените задачи ще бъде разчистването на северната част от изследваната площ, където са открити артефакти, датирани на възраст 30–34 хиляди години преди Христа. Този откривен материал от късния палеолит представлява сериозна изненада за екипа и предизвиква интерес към разкриване на естеството на културния пласт в този район.
Освен това плановете включват и напречно разрязване на най-голямата досега разглеждана наземна структура. Целта е да се получи изчерпателна информация за нейното строителство и евентуално наличие на по-ранни културни пластове под нея. Тази масивна постройка с площ над 350 квадратни метра е определяна като голям храм, поддържан от внушителни колони и ограден с водни рови от двете страни. „Години наред пазихме този обект с надеждата да го използваме за социализация според проект от преди над десетилетие, но това не се случва, затова сега ще продължим проучванията чрез по-деструктивен метод“, обясни археологът.
Открития и културно наследство
Преди този сезон при разкопките са разкрити сакрални зони с шест гроба и шест скелета. Част от тях са експонирани във Врачанския музей, а друг от инвентарите – в музейната сбирка на село Борован. Открити са и две светилища, наречени „Светилище на слънцето“ и „Светилище на огъня“. Проучванията на обитаемите зони показват съжителство между ежедневния бит и религиозните практики на древните жители.
Един от най-атрактивните артефакти е нефритен амулет, а находките включват и обсидианови остриета. Благодарение на тях РИМ Враца притежава най-богатата колекция от обсидианови инструменти в България. Изследванията са показали, че обсидианът произхожда от Западните Карпати, което от своя страна свидетелства за добре развити търговски пътища както към изток и североизток, така и към северозапад.
Сред интересните находки е и уникална структура, предназначена за съхранение на храна чрез осигуряване на хладен въздух, наречена „хладилник“. Тя се намира в северозападния изолиран участък на голямата наземна сграда.
Перспективи и финансиране на разкопките в Оходен
Продължаващите вече 24 години проучвания край село Оходен редовно изненадват археолозите с нови открития. Сезонът тази година се планира да приключи около средата на октомври. Финансирането на разкопките се осигурява от Министерството на културата по проект.
Георги Ганецовски подчерта, че предстоящите работи обещават нови данни за древната история на региона и допълнително изясняване на значението на това изключително археологическо находище.