Христо Мутафчиев получи "Златната Богиня" от община Карлово
Актьорът бе отличен за своя принос към културата в родния си град на специална церемония преди празника на Карлово

Актьорът Христо Мутафчиев беше удостоен с наградата на община Карлово за 2025 година. Церемонията се състоя в обредния дом на града, където д-р Емил Кабаиванов, кмет на Карлово, му връчи статуетката „Златната Богиня“ и парична премия. Отличието се дава традиционно в навечерието на 18 юли – деня, в който Карлово отбелязва рождената дата на Васил Левски и своя празник.
Постижения и вдъхновение от родния град
Христо Мутафчиев е роден в Карлово през 1969 година и е завършил актьорско майсторство в Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“. Родният му град остава важен източник на вдъхновение и подкрепа за неговото творчество. Той подчертава чрез многобройни интервюта значението на Карлово като културен център, който по уникален начин влияе върху артистическата му кариера и изборите му.
Мутафчиев е познат на публиката с роли в театъра, телевизията и киното, а също така има опит с водещи български театрални институции като Народния театър „Иван Вазов“, Сатиричния театър и Театър „Българска армия“.
Обществена активност и признания
От 2005 г. актьорът е председател на Съюза на артистите в България, където дейно защитава правата на творците с неизчерпаема енергия и отдаденост. Неговата работа в културната сфера продължава да стимулира и мотивира обществото чрез личния му пример.
Мутафчиев е носител на редица значими награди, сред които орден „Св. Св. Кирил и Методий“ – първа степен – признание за приноса му към българската култура и изкуство.
Други номинации и значението на наградата
Освен Христо Мутафчиев, за наградата на Карлово за 2025 г. бяха номинирани още:
- Румен Стоянов – ръководител и режисьор на театър „Елена Снежина“ при НЧ „Васил Левски – 1861г.“;
- Чонка Енева – дългогодишен член на комитет „Васил Левски“, журналист и културен деятел.
Наградата се връчва на личности, свързали своята творческа дейност и обществен принос с град Карлово и е знак на уважение към делото на Апостола Васил Левски. Тя подкрепя и популяризира културния принос на обществото и признанието за значимостта му в национален и международен контекст.