Хор "Родна песен" от Търговище прославя България на световната сцена
С повече от 40 години творческа история и международни участия в Китай и Турция, хорът съчетава местните традиции с глобален културен обмен

Смесен хор „Родна песен“ от Търговище продължава активно да представя и разпространява българската култура на международната сцена. Според диригента Красимира Коларова, участията на формацията в Китай са наречени „турнето на 21-ви век“. Това бе споделено по време на представянето на априлския брой на списание ЛИК с тема „България и световните изложения“ в Националния пресклуб на БТА в Търговище. На събитието присъстваха и ученици от Първо Средно училище „Св. Седмочисленици“, които са младши посланици на Европейския парламент, с ръководител Анета Милева.
Дългогодишна история и международна изява
Хор „Родна песен“ отбелязва завършването на своя 127-и творчески сезон, което е рядко постижение в България за състав без прекъсвания. От повече от 40 години диригент на хора е Красимира Коларова, която подчертава значимостта на международната дейност за творческото развитие на формацията.
„Въпреки че харесваме да пеем пред българска публика, сме доволни, че в края на всеки сезон успяваме да участваме в специализирани чуждестранни фестивали, където сверяваме часовника си на ново творческо ниво,“ коментира Коларова.
Участия във важни международни фестивали
Неотдавна хор „Родна песен“ участва в десетото юбилейно издание на хоров фестивал в Истанбул, където общо взеха участие 98 състава. На фестивала беше изпълнено задължително произведение на известния турски композитор Улви Джемал Еркин (1906–1972), както и творби от европейската и българската класика.
Особено впечатляващо бе и представянето в Пекин на седемнадесетия световен фестивал и конкурс за хорове миналата година. Там българският състав спечели сребърен медал и създаде силна емоционална връзка с китайската публика, с която пееше и на някои от китайските хитове. Диригентът нарече това участие „турнето на 21-ви век“ и отбеляза, че хорът вече има изградена традиция да включва песни на китайски език в репертоара си.
Бъдещи проекти с китайски акцент
Краят на текущия творчески сезон също ще бъде отбелязан с китайски мотиви. Красимира Коларова анонсира сътрудничество с китайска студентка от Консерваторията, която ще подготви и изпълни китайски репертоар за дипломния си изпит. Тя подчерта, че това е уникален случай в историята на учебното заведение.
Културно-историческо наследство в Търговище и региона
Град Търговище има още защо да се гордее и с богатото си културно минало. През 18-и век тук започва прочутият панаир в Ески Джумая (днешен Търговище), който бързо се превръща в значим търговски център със съкровищни международни контакти. В днешно време традиционният пролетен панаир на 14 май продължава да събира участници и посетители, а датата се отбелязва и като официален празник на града.
Регионът е богат и на исторически забележителности, като крепостта Мисионис от 6-и век, чието изследване се води от археолога проф. Николай Овчаров. Тази крепост е стратегически обект, разположен близо до древните столици Плиска, Преслав и Търново, и е значима за културния туризъм.
В Регионалния исторически музей на Търговище се съхранява Кралевското златно съкровище, а на територията на община Опака се намира средновековният скален манастир Крепчански, известен с най-ранните си кирилски надписи. Предстои и откриване на обновена експозиция на крепостта „Ковачевско кале“ край Попово, която също ще бъде допълнителна атракция за туристите.
Търговище – град с история и културни мостове към света
Хор „Родна песен“ от Търговище, заедно с богатото културно наследство на региона, демонстрира силна връзка между местните традиции и световната сцена. Това съчетание позволява не само популяризиране на българската музика и история, но и изграждане на международни мостове чрез изкуството и културата.