Велико Търново празнува храмовия празник на църквата "Св. св. Кирил и Методий"
Църквата, построена през 1861 г. от майстор Колю Фичето, отбеляза своя духовен и културен принос с литургия и общностен празник

Миряни от Велико Търново отбелязаха храмовия празник на църквата „Св. св. Кирил и Методий“, първия храм в Търновската духовна околия, посветен на славянските просветители. Той е построен през 1861 г. от майстор Колю Фичето, преди Априлското въстание, и е символ както на вярата, така и на културната идентичност на българите.
История и значимост на храма „Св. св. Кирил и Методий“
Църквата „Св. св. Кирил и Методий“ е издигната със собствени сили на местната общност в кратък срок от две години, което според Диана Денева, която служи в храма вече 19 години, говори за силната жажда на предците ни за християнство. „Всяка сутрин като отворя храма и видя това величие, аз първо благодаря на Бога, че са ни го оставили, за да можем да влезем, да се помолим, да усетим Божията благодат и силата Господня върху нас“, споделя Денева.
Храмът е носител на името на светите братя Кирил и Методий, които се почитат само от православните християни. Това уникално посвещение привлича хора не само от България, но и от чужбина за кръщенета и венчавки, заявява Денева.
Тържествата и духът на празника
Днешният празник премина с голямо чувство на радост, любов и общност. Литургията беше отслужена от отец Илия, протойерей и първи свещеник на храма, съчетана с отзвука на Възкресение. По време на службата бяха отправени молитви към Света Богородица. След това бе раздадена осветена храна, предоставена от дарители, спазвайки стара православна традиция.
През годината църквата е получила много подкрепа от доброволци и дарители, което възвръща надеждата на Денева в българския народ. „Когато сме се обърнали с молба, никой не е отказал“, казва тя, отбелязвайки, че помощта идва като знак на водителство от Бог.
Влиянието на светите братя и духовната защита на България
Диана Денева подчертава значението на делото на светите братя Кирил и Методий, което оказва влияние на българската култура и вяра векове наред. „Неслучайно те са светии, защото Бог им е дал много дарби и възможности“, допълва тя, като отбелязва и приносът на свети княз Борис Михаил като владетел и духовен покровител.
Според Денева, България е духовен оазис, защитен от Бог, като доказателство за това са хилядите спасени евреи по време на Втората световна война. „Бог казва, че Неговите мисли са за добро, бъдеще и надежда. Това знание дава упование и сила“, споделя тя. Светите братя са дали на света четвъртия език, на който се служи литургия и се проповядват евангелията – славянският.
Архитектура и художествено наследство
Църквата е построена на мястото на старо оброчище и е осветена от българския владика Иларион Макариополски, който по-късно сам е служил там. Това е първата възрожденска църква в Търново с лята камбана и камбанария над притвора.
Иконостасът е изработен от Тодор Несторов и Иван Стрехулов от Калофер – ученици на даскал Ботьо Петков. Двамата загиват като четници при обсадата на Дряновския манастир в четата на Бачо Киро.