Вече 100 години: Литургия в "Света София" в Несебър чества преселението на гърците

Духовници и официални гости се събраха в Несебър, а кметът прие символичен триптих в името на православните ценности

Снимка © БТА

В църквата "Света София" в Несебър бе отслужена съборна света литургия по повод 100-годишнината от преселението на гръцката общност от града. Водещи духовници бяха митрополитите Арсений от Сливен, Николай от Пловдив, Киприян от Стара Загора, както и Пантелймон от Комотини. Събитието се проведе в присъствието на високопоставени религиозни лица и официални гости.

Традиция и историческа памет

По време на литургията, която бе в чест на преселението на несебърските гърци след разпределението на населението на Балканите по етнически признак според Ньойския договор, присъстваха и Величкият епископ Сионий, Белоградчишкият епископ Поликарп и Смоленският епископ Висарион. Те благословиха града и жителите му преди началото на туристическия сезон, чиято официална подготовка започва около 18 май всяка година.

Кметът на Несебър Николай Димитров прие от името на Българската православна църква триптих, който отбелязва приноса му в отстояването на православните ценности, насочени към мира, човеколюбието и съпричастността в обществото.

Гости и съпричастност от двете страни

Сред гостите на службата бяха генерал-лейтенант Явор Матеев, представител на България във Военния комитет на Европейския съюз, както и заместник-министърът на външните работи Невена Митева - Матеева. В рамките на честванията кметът на Несебър посрещна делегация от гръцкия град Неа Месемврия, начело с Лефтерис Маргаритис, председател на организацията на изселниците гърци от Източна Тракия. Тази група представлява наследниците на преселилите се от Несебър.

След службата гостите от Гърция разгледаха античния град и посетиха площад "Месемврия", където бяха приветствани от кмета Николай Димитров и митрополит Арсений. Кметът подчерта значението на паметта и връзката между съвременните потомци и техните предци, напуснали града преди век не по собствено желание.

Памет и култура в името на бъдещето

В чест на годишнината бяха организирани и културни прояви, сред които концерт на местните самодейни състави към Народно читалище "Яна Лъскова – 1905". Освен това пред храма "Христос Пантократор" бе засадено дърво – символ на дълбоката връзка между поколенията и непрекъснатата памет, предавана от родители към деца.

Важно е да се отбележи и събитие от началото на месеца, когато Сливенският митрополит Арсений възглави архиерейска света литургия в храма "Свети Атанасий Велики" в Свети Влас по повод 160-ата годишнина на храма, подчертавайки ролята му в духовния живот на региона.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини