Ваня Бойчева представя дебютния си роман „Грехът на монаха“
Историята на романа е вдъхновена от турското робство и носи многобройни послания

Авторът на романа „Грехът на монаха“ Ваня Бойчева сподели, че не тя е избрала историята в книгата да се случва по време на турското робство, а самата история я е отвела в тази посока. Това каза Бойчева в интервю за БТА след представянето на дебютната си творба.
Ваня Бойчева е запалена по пътуванията, които ѝ носят нови преживявания, а завръщането ѝ в родния град Габрово ѝ създава усещане за благодарност, че е родена и живее именно там.
Промяна в сюжета
„Може би ще го кажа за първи път, но времето на историята сама я избра. Първоначално работех по сюжет, който се развива в наши дни. Описвах картини на едно почти обезлюдено българско село, в което младите постепенно започват да се завръщат. Бях написала голяма част от книгата, когато в съзнанието ми се появи случка, развиваща се в годините преди Освобождението. Бях озадачена, но все пак записах онова, което „видях“. Това бе преломният момент в създаването на „Грехът на монаха““, обясни Бойчева.
По нейните думи, тогава са се „родили“ посланията на романа, а героите сами са започнали да се оформят около тези послания. „На моменти имах усещането, че стоя встрани и записвам онова, което виждам. Необяснимо е. Изобщо не знаех къде ще ме заведе следващата глава, с кои нови герои ще се срещна“, добави тя.
Послания на романа
Бойчева разкри, че заглавието на романа е „провокация“ към читателите. „Живеем във времена, в които се съди по „корицата“. Гледаме повърхността, без да си направим труд да надникнем в дълбочините. Колкото по-бързо осъзнаем това, толкова по-добре ще живеем“, каза тя.
Авторката посочи, че посланията в книгата са много и трудно може да определи кое е основното. „Още в началото бях решила, че романът трябва да носи усещане за гордост. Гордост от това, че сме българи“, допълни Бойчева.
Вярата и благотворителността
Ваня Бойчева подчерта важността на вярата в живота. „За мен вярата в Бога е на първо място. Според мен животът е по-пълноценен, ако има баланс между материалното и духовното“, каза тя. Авторката разказа, че част от приходите от продажбата на книгата ще бъдат дарени за възстановяване на рушащи се православни български храмове, вдъхновена от проекта „Счупената вяра“.
Бойчева разкри и че в момента работи по втора част на „Грехът на монаха“, която отново ще се развива във времената на робство. „Не знам накъде ще ме поведат героите“, добави тя.
На въпросите за съдържанието на романа и реакцията на читателите, Бойчева заяви: „За моя радост много читатели ни се довериха. „Грехът на монаха“ не е за всеки. Има моменти, които трудно биха се възприели от читателите“, заключи тя.
Второто представяне на дебютната ѝ творба ще се състои на 15 април в Регионална библиотека „Проф. Беню Цонев“ в град Ловеч.