В музея в Оряхово откриха изложбата „Накити през вековете“
Изложбата включва уникални реплики и оригинали, предоставени от майстора Кольо Маринов, по случай Международния ден на музеите на 18 май

В музея в Оряхово бе открита днес изложбата „Накити през вековете“, посветена на Международния ден на музеите, който се чества на 18 май. Събитието представя колекция от реплики и оригинални накити, предоставени от майстора Кольо Маринов от Варна, съобщи директорът на културната институция Евгения Найденова.
Експозиция с уникални реплики и оригинални накити
Основната част от изложбата включва прецизно изработени реплики на накити от различни исторически периоди. Те са изработени и предоставени от Кольо Маринов, който е член на „Задругата на майсторите“. Сред експонатите са копия на предмети от римската епоха, тракийската култура, ранното и късното Средновековие, както и възрожденски накити.
„Той е изработил реплики на много интересни находки от нашето културно наследство и благодарение на това представяме открития от римската епоха, от тракийското време, от ранното и късно Средновековие, и Възрожденски накити. Акцентът са римски пръстени-печати, тракийски златен венец, римски пръстен със слънчев часовник. От Средновековието са репликата на златния пръстен на цар Калоян, може да се види и пръстена на хан Кубрат, както и открития през 2019 г. от Бони Петрунова пръстен на византийски аристократ Георги Палеолог“, обясни Евгения Найденова.
Оригинални експонати и културно значение
Освен репликите, Кольо Маринов е предоставил и няколко оригинални предмета, сред които са пафти и възрожденски колан, частично открит. „Пафтите са наистина много красиви, като на посетителите разказваме за тяхното значение в женското облекло. В последната витрина от изложбата сме включили и възрожденски накити от фонда на нашия музей“, допълни директорът на музея.
Изложбата „Накити през вековете“ ще остане отворена за посетители в музея в Оряхово през следващите два месеца, давайки възможност на всички желаещи да се запознаят с богатата българска културна история през призмата на дребните, но значими украшения.