В Ловеч тържествено отбелязаха 24 май с награди и шествие
Празненствата включиха молебен, историческо шествие, музика и отличия за учители и ученици

В Ловеч отбелязаха 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура, с тържествено честване, въпреки лошото време. Празникът бе съпроводен от изпълнението на химна „Върви, народе възродени“, първоначално прозвучал в града на люляците преди 124 години.
Тържествена програма и молитва в катедралния храм
От рано сутринта в катедралния храм, носещ името на светите братя равноапостоли, бе отслужен молебен от Ловчанския митрополит Гавриил. Молебенът постави началото на празничния ден, в който взеха участие както учители и ученици, така и граждани на Ловеч. Сред официалните гости бяха кметът на общината Страцимир Петков, Ловчанският митрополит и началникът на Регионалното управление на образованието д-р Иваничка Буровска, които произнесоха празнични слова, посветени на значението на Деня на българската просвета и култура и славянската книжовност.
Историческо шествие и музикален акцент
След официалните обръщения участниците в празника се отправиха с шествие към площад „Тодор Кирков“ в квартал „Вароша“. Пътят бе озвучен от химна „Върви, народе възродени“, музикалната творба на учителя Панайот Пипков, създадена през 1901 г. именно в Ловеч, където за първи път е изпълнена. Общият ритъм на празника събра хиляди души, отдаващи почит на делото на светите братя Кирил и Методий и на българската образователна традиция.
Награди за заслуги в образованието и постижения на ученици
Денят продължи с церемония по връчване на ежегодната персонална награда барелеф „Св. св. Кирил и Методий“, с която се отличават изявени дейци в областта на образованието и възпитанието. Тази награда цели не само да поощри постиженията на учителите, но и да ги приобщи към националните и световните културни ценности. Кметът на Ловеч Страцимир Петков връчи барелефа на шестима заслужили педагози, а четирима учители получиха грамоти за значими и устойчиви успехи в педагогическата дейност и за приноса си за подобряване имиджа на образователните институции.
Заместник-кметът д-р Алдин Начков награди 13 ученици с плакет „Св. св. Кирил и Методий“ за изключителни постижения в учебната година.
На събитието бяха отличени победителите в Езиковото състезание „Българският език без чуждици“, което се организира съвместно от Инициативна група „За езика и рода български“, Община Ловеч и Регионалното управление на образованието – Ловеч, като по този начин бе подчертано значението на българския език и културната идентичност.
Значението на празника за Ловеч
Празникът в Ловеч показва силната връзка на града с българската култура и просвета. 124 години след първото изпълнение на химна „Върви, народе възродени“ в града на люляците продължава да се утвърждава ролята на образованието и националните традиции. Независимо от атмосферните условия, радостта и почитта към светите братя Кирил и Методий, към българския език и книжовност събраха множество участници, което подчертава важността на датата в обществения и културен живот на Ловеч.