В Кюстендил откриха "Алея на кюстендилските поети" пред 24 май
Проектът с цитати от местни поети обогатява градската среда и отбелязва Деня на българската просвета и култура

В Кюстендил бе открита „Алея на кюстендилските поети“ в централната градска част, където на облегалките на пейките са изписани цитати от творби на местни поети. Инициативата се осъществява в навечерието на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, както и на българската азбука, просвета, култура и славянската книжовност.
„Алея на кюстендилските поети“ с изразен символичен смисъл
Пейките със цитати са разположени пред сградата на Регионална библиотека „Емануил Попдимитров“ в Кюстендил. Идеята за проекта принадлежи на кмета на общината Огнян Атанасов, като реализацията е поверена на доброволци от Младежки център – Кюстендил.
Управителят на Младежкия център Ралица сподели пред БТА, че първоначално са били избрани 32 цитата, но поради ограниченото пространство – наличието на 16 пейки, броят е бил редуциран, за да се съобразят с реалните възможности.
Детайли за събитието и участниците
Инициативата цели да съчетае литературата с градската среда и да насърчи културното повишаване на общественото пространство в Кюстендил. Работата по проекта е реализирана основно от деца – доброволци, които са част от Младежкия център в града.
Посланията, изписани на пейките, не само представят местната поезия, но и служат като символ за значението на българската книжовност и култура, особено в контекста на ключовия празник на 24 май.
Поезията в градското пространство – вдъхновение и култура
„Алея на кюстендилските поети“ е пример за това как културните практики могат да бъдат интегрирани в ежедневната градска среда, предлагайки на жителите и гостите на града възможност да се докоснат до богатото литературно наследство на региона по един достъпен и визуално привлекателен начин.