В Кърджали откриха "Сензорна стая" за деца с увреждания в ЦКОДУХЗ

Нова стая за интензивна сетивна стимулация подкрепя развитието на деца с различни потребности и е част от обновения Център в Кърджали

В Кърджали откриха "Сензорна стая" за деца с увреждания в ЦКОДУХЗ
Снимка © Кореспондент на БТА в Кърджали Валентина Стоева

В Кърджали бе открита нова Сензорна стая за деца с увреждания и хронични заболявания. Събитието се състоя днес в Центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания (ЦКОДУХЗ), като лентата на залата прерязаха директорът д-р Йорданка Господинова и представители на спонсора, подпомогнал изграждането ѝ.

Интензивна стимулация на сетивата за по-добро развитие

Сензорната стая е оборудвана с апаратура, позволяваща визуална, аудио и тактилна работа, насочена към стимулиране на различни сетива. Тази нова придобивка цели да подпомогне правилното развитие на всички деца, не само на тези с увреждания или проблеми.

Д-р Господинова подчерта, че залата е особено полезна при деца с аутизъм, синдром на Даун, хиперактивност и церебрална парализа, като предоставя специфична подкрепа и насоки.

Нов център с разширени услуги след закриване на Дом за медико-социални грижи

Центърът за комплексно обслужване на деца в Кърджали е нова социална услуга, създадена след закриването на Дома за медико-социални грижи за деца (ДМСГД) в началото на август миналата година. Д-р Господинова припомни, че домът е бил един от петте в страната, които са опитали да запазят дейността си до последно в процеса на деинституционализация.

След преустановяването на работата на ДМСГД, близо 30 деца бяха разпределени между приемни семейства, биологични семейства и нови социални услуги. Осем от тях са настанени в специализиран здравно-социален център към ЦКОДУХЗ, който е предназначен за деца с увреждания и нужда от постоянни медицински грижи.

Структура и функции на Центъра

ЦКОДУХЗ разполага с амбулаторен и стационарен блок. В амбулаторния блок специалисти като психолози, кинезитерапевти, логопеди, педагози и лекари работят с деца от общността, които имат специфични потребности.

Стационарният блок е разделен на две отделения: едното е за бебета до 12 месеца с медицински проблеми, а другото – за продължителна грижа. В последното функционират три сектора: лечение след хоспитализация, продължителна рехабилитация и палиативна грижа за деца.

Безплатни услуги и мобилна подкрепа в домашна среда

Директорът обясни, че Центърът не работи със Здравната каса, а посещенията за децата са безплатни. Всяко дете се оценява индивидуално и се определя честотата на посещенията.

В момента се разработва мобилна услуга, която ще включва работа на специалисти директно в домашна среда. „При психолозите е изключително важно да се наблюдава ежедневната среда на детето – това не може да стане, ако то бъде отделено само за няколко часа“, коментира д-р Господинова. Тя посочи, че именно така могат да бъдат открити реалните проблеми и да се предоставят адекватни насоки.

Планирани инициативи за родителите

Сред бъдещите идеи на Центъра е създаването на училище за родители, което ще предоставя специализирани съвети и методики за работа с децата на майките и татковците. Това е част от цялостната стратегия за по-добра подкрепа и интеграция на децата с увреждания и хронични заболявания в обществото.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent