Учебният музей във Варна се превърна в иновативно пространство за всички деца

Обновен с подкрепата на Министерството на културата, музеят предлага достъпна и адаптирана среда и образователни програми

Учебният музей във Варна се превърна в иновативно пространство за всички деца
Снимка © Александрина Петева, БТА

Учебният музей във Варна отвори врати с обновена и адаптирана среда, включваща и условия за деца със специални потребности. Реновирането е осъществено в рамките на проект „Музеят - класна стая на бъдещето“ с подкрепата на Министерството на културата.

Модерна и достъпна среда за всички деца

Проектът, на стойност 160 хиляди лева, е реализиран от екипа на Регионалния исторически музей (РИМ) във Варна. Деница Йорданова от кураторския екип обясни пред БТА, че основната цел е да се осигури модерна, интерактивна и гостоприемна среда, специално пригодена за най-малките посетители, включително и за тези със специални образователни потребности. „Ние искахме приобщаването на всички деца към историческото наследство, за да могат да се докоснат до богатствата на миналото“, допълни тя.

Екипът в сътрудничество с дизайнери е преосмислил пространството, като всички мебели са мобилни и могат да бъдат лесно пренареждани според нуждите на различните групи посетители. Столовете са мултифункционални и се трансформират в работни маси. Освен това е изграден специален кът за почивка, което е подходящо и следва европейски образец за организиране на детските пространства в музеите.

Сред новостите е и инсталиран интерактивен екран, както и част от стената с бяло покритие, на което децата могат да творят, след което следва почистване. За посещенията са разработени и специални пъзели с изображения на музейни експонати, а осветлението също е специализирано за по-добра визуална среда на посетителите.

Подкрепа от музейни специалисти и образователни партньори

На официалното откриване присъства зам.-директорът на РИМ-Варна и завеждащ отдел „Археология“ доц. д-р Мария Манолова-Войкова, която подчерта, че Учебният музей във Варна е първият по рода си в страната. Според нея обновяването е отговор на съвременните приоритети, свързани с приобщаването и емпатията към всички деца, независимо от техните физически възможности. „Обществото се развива и ние сме избрали Учебният музей да бъде едно модерно и привлекателно пространство за децата“, каза още тя.

Сред приоритетите е предоставянето на комфорт и за най-малките посетители от предучилищна възраст. Заместник-директорът добави, че ранното запознаване с дигиталните технологии и културното наследство е важно още от ранна възраст. Все пак основната целева група и занапред са учениците, а програмите ще бъдат съобразени с училищните учебни планове. Новите условия позволяват и по-малките деца, и тези със специални нужди да се включват в образователните дейности.

Образователни инициативи и партньорска мрежа

От 19 юли в музея започват активни летни занимания за деца, които ще продължат през целия сезон. От есента стартира нова образователна програма за ученици от първи до осми клас с модули като „Монетите разказват“, „Средновековна Варна“ и „Пътешествие из древния Одесос“.

Екипът на Учебния музей е съставен от уредника Наталия Енева, организатора Веселина Димитрова и музейния педагог Ясен Ненков. В рамките на проекта са привлечени и партньори като фондация „Карин дом“, Средно училище „Найден Геров“, детската градина в Аксаково и Историческия музей в Петрич. С тези организации е осъществен обмен на опит, особено в областта на образованието и адаптацията на музейните дейности към различни социални групи.

Учебният музей – класна стая на бъдещето

С реализирането на този проект Варненският Учебен музей се превръща в иновативно пространство, в което културното наследство става достъпно и разбираемо за всички деца. Като първия по рода си учебен музей в България, той задава стандарти за приобщаване и съвременно образователно музейно обслужване.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини

Manage cookie consent