Троянското село Белиш отбелязва 419 години с музика и култура на 31 май
Празникът в района Маргатина включва концерти, поетичен рецитал и възстановка на местна легенда с благотворителна цел

Троянското село Белиш ще отбележи 419 години от своето основаване със специална музикална и културна програма на 31 май. Празненствата ще се състоят в жилищния район Маргатина и ще включват оперни и фолклорни концерти, поетичен рецитал и уникална възстановка, съобщи кметът на селото Мирчо Мирчев.
Разнообразна музикална програма и културни събития
Мирчо Мирчев, който е и бивш оперен певец, разясни, че целта на програмата е да предложи на жителите и гостите разнообразни музикални изпълнения от различни стилове и епохи. В празничната вечер ще се изявят народната певица Бойка Дангова, младият музикант Михаил Дундев, както и оперните изпълнители Георги Атанасов и Илиян Недев.
Особено внимание привлича поетичният рецитал с класически творби и стихове на местния поет и публицист Христо Радевски. Тези произведения ще бъдат изпълнени от актьора Янко Лозанов и Марио Стратев.
Възстановка на местна легенда и подкрепа за културния салон
За първи път на празника ще бъде представена възстановка, базирана на легендата за двете хайдутки Марга и Тина — фигури, дали името си на днешния район Маргатина, където ще се проведе събитието. Кметът обясни, че това е нов снимък в празничната програма, който оживява историята на селото.
Празникът има и благотворителна цел – с него се събират средства за възстановяване на салона за културни мероприятия, който изгоря през 2023 г. Това бе единствената обществена сграда в селото, предоставяща място за събирания на местните жители. Досега са събрани около 15 000 лева, а на 31 май ще бъде проведена благотворителна томбола, чиито приходи ще се добавят към наличните средства.
Историческо наследство и подкрепа от общината
Мирчев припомни, че Белиш, разположен на 3,5 километра от Троян, е място с богата история – от тракийско време до борбите за национално освобождение. Една от махалите, „Ковашка“ (днес известна като „Нова“), е била център за изработване на оръжия за Априлското въстание.
Организацията на празника се осъществява с финансова подкрепа от Община Троян и местни дарители, които активно подпомагат културните инициативи и възстановяването на обществените пространства в селото.